ASWA High School Basketball Rankings

December 9, 2011 chris
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Alabama Sports Writers Association

High School Basketball Rankings

Poll #1 – Released December 7, 2011

BOYS
CLASS 6A
1. Bob Jones (5-0)

2. Gadsden City (7-0)

3. Huntsville (6-2)

4. Jeff Davis (7-1)

5. Baker (10-0)

6. Austin (5-1)

7. Carver-Montgomery (6-2)

8. Mountain Brook (5-3)

9. Florence (4-2)

10. Hoover (7-2)

Others nominated: Clay-Chalkville (5-1), Decatur (2-1), Homewood (6-2), Jackson-Olin (4-2), Minor (5-4), Murphy (6-1), Robertsdale (6-2), Smiths Station (7-0), Thompson (7-2)

CLASS 5A

1. Wenonah (8-1)

2. Lee-Huntsville (4-3)

3. Woodlawn (5-2)

4. Talladega (7-0)

5. Parker (3-1)

6. St. Paul’s (9-0)

7. Sylacauga (2-1)

8. Ramsay (4-1)

9. Pinson Valley (6-4)

10. Gulf Shores (5-1)

Others nominated: Cullman (6-1), Faith Academy (7-2)

CLASS 4A

1. Sumter Central (7-2)

2. Butler (7-1)

3. Calera (6-1)

4. Dadeville (2-1)

5. Brewbaker Tech (3-1)

6. Oneonta (3-1)

7. Midfield (4-3)

8. Andalusia (6-3)

9. West Limestone (5-1)

10. Priceville (9-1)

Others nominated: Cherokee County (5-2)

CLASS 3A

1. Clarke County (3-0)

2. Madison Academy (2-2)

3. Piedmont (4-0)

4. Lauderdale County (3-0)

5. Glencoe (5-2)

6. Central-Coosa (3-2)

7. Pisgah (5-2)

8. Holly Pond (7-2)

9. Luverne (4-0)

10. Carbon Hill (3-2)

Others nominated: Elkmont (8-1), Hanceville (8-1), Montgomery Academy (2-1), Sylvania (3-2), Trinity (4-0), Washington County (3-0)

CLASS 2A

1. Tanner (0-0)

2. Barbour County (6-0)

3. Section (5-2)

4. Central-Hayneville (8-1)

5. Holy Family (3-2)

6. Mars Hill Bible (5-1)

7. Lanett (5-2)

8. Vincent (5-2)

9. Westbrook Christian (5-2)

10. Sand Rock (5-2)

Others nominated: Cold Springs (2-2), Houston County (4-1), Mobile Christian (4-2), North Sand Mountain (3-1)

CLASS 1A

1. Pickens County (2-0)

2. Parkway Christian (7-5)

3. R.A. Hubbard (1-0)

4. Skyline (7-1)

5. St. Jude (5-0)

6. Brantley (3-1)

7. Cedar Bluff (2-2)

8. Linden (0-0)

9. Collinsville (2-3)

10. Georgiana (4-2)

Others nominated: McIntosh (3-1), Parrish (4-0), Shades Mountain Christian (8-2)

AISA

1. Lee-Scott (11-0)

2. Evangel Christian (6-1)

3. Tuscaloosa Academy (7-1)

4. Glenwood (2-1)

5. Prattville Christian (7-3)

6. Macon-East (6-0)

7. Bessemer Academy (2-0)

8. Cornerstone (4-2)

9. Edgewood (3-1)

10. Restoration (4-1)

Also nominated: Fort Dale Academy (4-1), Hooper (5-3)

GIRLS

CLASS 6A

1. Hoover (6-1)

2. Bob Jones (5-1)

3. Murphy (9-0)

4. Shades Valley (8-1)

5. Northridge (7-1)

6. Blount (7-3)

7. Austin (8-1)

8. Sparkman (4-1)

9. Davidson (6-4)

10. Jeff Davis (6-0)

Others nominated: Fairhope (7-1), Gadsden City (7-4), Mountain Brook (6-1)

CLASS 5A

1. Center Point (7-1)

2. Brewer (8-0)

3. Fairfield (10-4)

4. Faith Academy (7-0)

5. Arab (6-1)

6. St. Paul’s (6-1)

7. Hayden (10-0)

8. Lawrence County (5-2)

9. Columbia (6-3)

10. Russell County (7-1)

Others nominated: Briarwood Christian (4-1), Cullman (8-3), Selma (5-2)

CLASS 4A

1. Good Hope (10-1)

2. Oneonta (10-0)

3. Midfield (5-3)

4. Cherokee County (7-0)

5. Childersburg (4-0)

6. UMS-Wright (8-2)

7. Sumter Central (6-2)

8. Deshler (2-1)

9. DAR (8-3)

10. Dadeville (4-2)

Others nominated: Andalusia (7-2), Douglas (5-3), Straughn (8-0)

CLASS 3A

1. Clements (9-2)

2. Pisgah (9-0)

3. Madison Academy (3-1)

4. Geneva (7-2)

5. Lauderdale County (2-1)

6. Holly Pond (7-3)

7. Danville (5-5)

8. Greensboro (7-0)

9. Winfield (5-0)

10. Randolph (4-3)

Others nominated: Ashville (5-2), Carbon Hill (4-1), West Morgan (7-4)

CLASS 2A

1. Barbour County (5-1)

2. Section (7-1)

3. Woodland (2-0)

4. Lexington (4-3)

5. Tanner (0-0)

6. Cold Springs (5-4)

7. Fyffe (5-1)

8. Red Bay (4-0)

9. North Sand Mountain (5-2)

10. Hatton (3-2)

Others nominated: Altamont (6-2)

CLASS 1A

1. Holy Spirit (11-0)

2. McIntosh (4-0)

3. Brantley (5-0)

4. Woodville (8-1)

5. Collinsville (6-3)

6. Spring Garden (4-2)

7. J.F. Shields (2-2)

8. Akron (4-2)

9. Winterboro (4-2)

10. R.A. Hubbard (2-0)

Others nominated: Berry (2-1), Lynn (3-0)

AISA

1. Lee-Scott (10-1)

2. Autauga Academy (9-0)

3. Marengo Academy (5-0)

4. Lakeside (5-3)

5. Sparta Academy (5-1)

6. Southern Academy (4-1)

7. Fort Dale Academy (2-1)

8. Coosa Valley (4-2)

9. Wilcox Academy (0-1)

10. Patrician Academy (4-3)

Others nominated: Cornerstone Christian (3-3)