ASWA releases All-State baseball team

<p>Four area players were named to the 2012 Alabama Sports Writers Association All-State varsity baseball team over the weekend. <br /><br />Southside High School’s Andrew Fuhrman made first team in Class 5A and Westbrook Christian’s John Mayfield was named first team in Class 2A. <br /><br />Fuhrman led Southside to the Class 5A state finals in Montgomery, where the Panthers earned a state runner-up</p>

Four area players were named to the 2012 Alabama Sports Writers Association All-State varsity baseball team over the weekend.

Southside High School’s Andrew Fuhrman made first team in Class 5A and Westbrook Christian’s John Mayfield was named first team in Class 2A.

Fuhrman led Southside to the Class 5A state finals in Montgomery, where the Panthers earned a state runner-up

Four area players were named to the 2012 Alabama Sports Writers Association All-State varsity baseball team over the weekend.

Southside High School’s Andrew Fuhrman made first team in Class 5A and Westbrook Christian’s John Mayfield was named first team in Class 2A.

Fuhrman led Southside to the Class 5A state finals in Montgomery, where the Panthers earned a state runner-up trophy. The junior was named as an All-State designated hitter, batting .402 over 117 at bats with nine doubles and 20 runs batted in.

Mayfield was a top performer for Westbrook Christian for four years. The senior shortstop earned first team honors as a utility player. He batted .463 for the Warriors with five home runs, nine doubles and two triples. Mayfield was handy on the mound, tallying a 5-1 record with a 1.23 earned run average in over 300 innings this season (including playoffs).

Southside’s Caleb Butler and Gaston’s Jordan McCartney were given honorable mention in Class 5A and Class 1A, respectively.

Full 2012 rosters:
Class 6A
P – Thomas Lowery, Pelham, Jr.
P – Toby Thomas, Fairhope, Sr.
P – Tucker Simpson, Oxford, Sr.
P – Austin Crook, Prattville, Sr.
C – Daniel Gardner, Sparkman, Sr.
1B – Trey Wingenter, Bob Jones, Sr.
2B – Dylan Smith, Clay-Chalkville, Sr.
SS – Mikey White, Spain Park, Sr.
3B – Jackson Stephens, Oxford, Sr.
OF – Sam Gillikin, Hoover, Sr.
OF – Chase Domino, Fairhope, Sr.
OF – David Dahl, Oak Mountain, Sr.
UTL – Kyle Wright, Buckhorn, So.
UTL – Cole Billingsley, Pell City, Sr.
DH – Jordan Ebert, Baldwin County, Sr.
DH – Mathew Goodson, Oxford, Sr.

Pitcher of the Year: Tucker Simpson, Oxford
Hitter of the Year: Dylan Smith, Clay-Chalkville
Player of the Year: Mikey White, Spain Park
Coach of the Year: Chris Heaps, Central-Phenix City

Honorable Mention
Pitcher: Brandon Peterson, Daphne, Sr.
Catcher: Charlie Spencer, Theodore, Sr.
First base: Patrick Conway, Hoover, Sr.
Second base: Brooks Burns, Northridge, Sr.
Shortstop: Dalton Kelley, Prattville, Sr.; Marc Skinner Jr., Smiths Station, Jr.
Third base: Mitchell Roland, Auburn, Sr.; Casey Hughston, Baker, Jr.
Outfield: Tyler Lynn, Smiths Station, Jr.; Dalton Davis, Hazel Green, Jr.; Patrick Mullin, Bob Jones, Sr.
Utility: Colt Freeman, Spain Park, Sr.
Designated hitter: Drew Dawson, Central-Phenix City, Sr.

Class 5A
P – Jason Carrell, Hueytown, Sr.
P – Ray Castillo, Russell County, Sr.
P – Jesse McCord, Spanish Fort, So.
P – Keegan Thompson, Cullman, Jr.
C – A.J. Walden, Albertville, Jr.
1B – Joey Denison, Charles Henderson, Jr.
2B – Jalin Lawson, Charles Henderson, Sr.
SS – Kyle Overstreet, Boaz, Sr.
3B – Jakob Kirkwood, Cullman, Sr.
OF – Daniel Robert, Briarwood Christian, Jr.
OF – Rock Rucker, Russell County, Sr.
OF – Jameis Winston, Hueytown, Sr.
UTL – Colton Ord, Hartselle, Jr.
UTL – Blake Smith, Fort Payne, Jr.
DH – Andrew Fuhrman, Southside-Gadsden, Jr.
DH – Ben Craft, Briarwood Christian, Sr.

Pitcher of the Year: Keegan Thompson, Cullman
Hitter of the Year: Rock Rucker, Russell County
Player of the Year: Keegan Thompson, Cullman
Coach of the Year: Tommy Walker, Spanish Fort

Honorable Mention
Pitcher: Tripp Blackmon, Charles Henderson, Jr.; William Stewart, Demopolis, Sr.; John Michael Knighton, Walker, Sr.
Catcher: Mason Rogers, Demopolis, Jr.
First base: Caleb Butler, Southside-Gadsden, Sr.
Second base: Jake Shumate, Lee-Huntsville, Sr.; Matthew Furuto, Briarwood Christian, Sr.; Trevor Davis, Russell County, Jr.
Shortstop: Houston Looser, Muscle Shoals, Sr.; Brett Blackwood, Hartselle, So.
Third base: Jake Brown, Rehobeth, Sr.
Outfield: Ryan Ware, Muscle Shoals, Jr.; Trey Truitt, Rehobeth, So.; Stephen Colley, Eufaula, Sr.
Utility: Blake Logan, Muscle Shoals, Jr.; Payne Palmer, Rehobeth, Sr.
Designated hitter: Jackson Burgreen, Athens, Sr.

Class 4A
P – Josh Rogers, Beauregard, Sr.
P – Clayton Daniel, Guntersville, So.
P – Cody Reed, Ardmore, So.
P – Clint Walker, Beauregard, Sr.
C – Zack Turvin, Straughn, Sr.
1B – Carson McGregory, Deshler, So.
2B – Damion Williams, W.S. Neal, Jr.
SS – Jalen Goree, Bibb County, Sr.
3B – Evan Holland, Guntersville, Jr.
OF – Drew Cowan, Priceville, Sr.
OF – Peyton Williams, Beauregard, Jr.
OF – Justin Byrd, Headland, Jr.
UTL – Justin Cantrell, Deshler, Jr.
UTL – Chase Bryant, Oneonta, Sr.
DH – Dustyn Moseley, Jackson, Sr.
DH – Dalton Pritchett, Beauregard, Sr.

Pitcher of the Year: Clayton Daniel, Guntersville
Hitter of the Year: Evan Holland, Guntersville
Player of the Year: Jalen Goree, Bibb County
Coach of the Year: Kenny Chaffin, Guntersville

Honorable Mention
Pitcher: Graham Norwood, St. James, Sr.; Jordan Cooley, Bibb County, Sr.; Blake O’Bryant, Oneonta, So.; Austin Dickie, Oneonta, Sr.; Brian Settle, W.S. Neal, Jr.; Jonah Todd, Oak Grove, So.
Catcher: Caleb Lindsey, Ardmore, Sr.; Zane Rivers, Beauregard, Sr.
First base: Alex Lee, Cleburne County, Sr.
Second base: Logan Laxon, West Limestone, Jr.; Skyler Kirchner, Deshler, Sr.
Shortstop: Keith Elliott, Oak Grove, Sr.
Third base: Thomas Milstead, Deshler, So.
Outfield: T.J. Dixon, UMS-Wright, Jr.; Murphy Harrison, Central-Florence, Jr.; Drake Tucker, Brooks, Jr.; Zach Walls, Beauregard, Jr.
Utility: Hunter Rainey, Headland, Jr.; Chandler Taylor, Alabama Christian, Fr.; Tevin Watters, Thomasville, Jr.
Designated hitter: Ryan Madewell, Priceville, Jr.

Class 3A
P – Kevin Davis, T.R. Miller, Jr.
P – Izaac Yarbrough, Vinemont, Sr.
P – Allen Wood, Trinity, Jr.
P – Joel Ray, Piedmont, Sr.
C – Trey Mathis, West Morgan, Jr.
1B – Seth Edwards, Lauderdale County, Sr.
2B – Taylor Burr, Montevallo, Sr.
SS – Jacob Newton, Lauderdale County, Sr.
3B – Trey Gibson, Plainview, Sr.
OF – Chris Adams, Madison Academy, Sr.
OF – Eric Yarbrough, Sheffield, Jr.
OF – Cole Porter, Plainview, Jr.
UTL – Chase Hamrick, Montevallo, So.
UTL – Matt Hand, Marbury, Sr.
DH – Ian Rice, Madison Academy, Sr.
DH – Jon Hicks, Plainview, Sr.

Pitcher of the Year: Kevin Davis, T.R. Miller
Hitter of the Year: Trey Mathis, West Morgan
Player of the Year: Kevin Davis, T.R. Miller
Coach of the Year: Ken Whittle, Trinity

Honorable Mention
Pitcher: Scott Stough, Geneva, Fr.; Colton Campbell, Plainview, Jr.; Stephen Himic, Indian Springs, Jr.
Catcher: Landon Pruitt, Piedmont, Sr.
First base: T.J. Register, Opp, Sr.
Second base: Kainen Sullivan, Gordo, Sr.
Shortstop: Zach King, Sylvania, Jr.; Cade Bradley, Piedmont, Jr.; Trey Short, Opp, Sr.
Third base: Zach Cunningham, White Plains, Jr.; Hunter Chambliss, Trinity, Sr.
Outfield: Trevor Ford, Piedmont, Sr.; Adam Lamar, Lauderdale County, Sr.; Mason Silavent, Slocomb, Sr.; Jared Nixon, Marbury, Fr.; Brandon Pugh, Clarke County, Sr.
Utility: Cody Santora, Slocomb, Jr.
Designated hitter: Dylan Shelton, Leeds, Sr.

Class 2A
P – Zack Watson, Flomaton, Sr.
P – Glenn Irby, Mars Hill, Jr.
P – Lake Genard, Wicksburg, Sr.
P – Joseph Alday, Leroy, Sr.
C – Austin Long, Hatton, Sr.
1B – Thomas Burrows, Mars Hill, Jr.
2B – Stetson Payne, G.W. Long, So.
SS – Justin Cullifer, Houston Academy, Sr.
3B – Chris Ervin, Leroy, Sr.
OF – Carlton Bean, Goshen, Jr.
OF – Austin Penter, Mars Hill, Sr.
OF – Landon Stephens, Tanner, Sr.
UTL – Colby Smith, Mars Hill, Jr.
UTL – John Mayfield, Westbrook Christian, Sr.
DH – Matt Morgan, Thorsby, So.
DH – Spencer Ivey, G.W. Long, Jr.

Pitcher of the Year: Glenn Irby, Mars Hill Bible
Hitter of the Year: Thomas Burrows, Mars Hill Bible
Player of the Year: Thomas Burrows, Mars Hill Bible
Coach of the Year: Matt Braun, Leroy

Honorable Mention
Pitcher: Tripp Jenkins, Samson, Sr.; Jason Price, Thorsby, Sr.
Catcher: Hunter Aplin, Samson, Sr.
First base: Graham Conner, Westminster, Jr.; Austin Grammer, American Christian, Sr.
Second base: Zack Rogers, Lexington, Sr.
Shortstop – Zach Barrow, Woodland, Sr.
Third base: Dylan Portz, G.W. Long, Sr.
Outfield: Kanaan Coppock, Fyffe, Jr.; Chris Manning, Section, So.; Dusty Carpenter, Hatton, Sr.
Utility: Johnathan Stringfellow, Cottage Hill, Sr.; Austin Rushing, Goshen, Jr.
Designated hitter: Ryan Ledford, Tanner, Sr.

Class 1A
P – Curtis Abernathy, Cedar Bluff, Jr.
P – Devan Traglia, Shoals Christian, Sr.
P – Zach McGrady, Fayetteville, Jr.
P – Trent Wilson, South Lamar, Sr.
C – Charlie Kelley, Shoals Christian, Sr.
1B – Taylor Hamilton, Vina, Sr.
2B – Rihied Harris, Cedar Bluff, Sr.
SS – Matthew Holmes, Brantley, Sr.
3B – Tray Reed, Collinsville, Sr.
OF – Justin Ware, St. Luke’s, So.
OF – Will Bishop, Shoals Christian, Jr.
OF – Taylor Tew, Brantley, Sr.
UTL – Jackson Terry, Holy Spirit, Sr.
UTL – Reed Kilcrease, Brantley, Sr.
DH – Drew Dismukes, St. Luke’s, So.
DH – Hank Parker, South Lamar, Sr.

Pitcher of the Year: Devan Traglia, Shoals Christian
Hitter of the Year: Will Bishop, Shoals Christian
Player of the Year: Will Bishop, Shoals Christian
Coach of the Year: Jason Anderson, Shoals Christian

Honorable Mention
Pitcher: Josh Quinn, Winterboro, Sr.; Jon Gaither, Addison, Sr.; Scotty Smith, Ragland, Sr.
Catcher: Jordan McCartney, Gaston, Jr.; Caleb Calhoun, Wadley, Fr.
First base: Brian Sanford, Gaylesville, Sr.; Aaron Bowman, Shoals Christian, Sr.
Second base: Ryan Siskey, Wadley, Sr.; Zack Cavin, Gaylesville, Sr.
Shortstop – Brett Davis, Sweet Water, Jr.
Third base: Justin Rick, Fayetteville, Sr.
Outfield: Luke Sanford, Berry, Jr.; Lance Estes, Cedar Bluff, Sr.; Adam Pharr, Vina, Sr.; Holden Suddeth, Addison, Sr.; Michael Thompson, Sweet Water, Sr.
Utility: Zeb Taylor, Berry, Sr.
Designated hitter: Blake Gardner, Shades Mountain Christian, Sr.

 
Advertise with the Messenger

Reach more people with your message. The Messenger provides targeting advertising that gets results

Learn more »
Subscription Information

The Messenger delivered to your door

Subscribe »
Get in touch

Phone: (256) 547-1049
Email: info@gadsdenmessenger.com

Online Contact Form »