Area players make all-state baseball teams

Mikhail CazenaveMikhail Cazenave

By Chris McCarthy/Editor

Five area players were named to the Alabama Sports Writers Association’s all-state baseball teams for the 2013 season.

Westbrook Christian and Southside each had two players make the ASWA first team. Senior pitcher Mikhail Cazenave and senior third baseman Matthew Reaves made it from the Class 2A state runner-up Warriors, while representing the 5A state quarterfinalist Panthers were junior first baseman Drew Mullinax and junior outfielder Blake Devine. 

As the ace of the Westbrook staff, Cazenave went 10-3 this season with 108 strikeouts in 81 innings. He finished with a 1.08 earned run average as Westbrook went 25-15, including an 8-3 mark in the postseason.

Reaves earned the Messenger’s All-Area Player of the Year honors after he batted a team-high .439 with 24 runs, 47 hits, 33 RBI, 12 doubles and three home runs. He went 7-for-8 with a pair of three-run home runs, a double and four singles against Randolph County in the state semifinals. 

Mullinax finished with a .400 average while collecting 40 hits, 41 runs, 22 RBI 10 doubles and 17 steals. Devine batted .410 with 48 hits, 36 runs, 32 RBI, 16 doubles, four triples and 27 steals.

Making the Class 2A first team was West End senior second baseman Caleb Mayo, who last season batted .506 with 40 hits, 35 runs and 32 steals.

Five players were picked for the honorable mention teams – Gadsden City junior catcher Matthew Bishop, Southside senior pitcher Andrew Fuhrman, Etowah senior third baseman Josh Bobo, Westbrook senior first baseman Jonathan Ford and Westbrook junior pitcher/outfielder Jake Kilgo.

In 50 innings of work, Fuhrman went 8-1 with a 1.13 ERA while fanning 67 and allowing only eight earned runs and eight walks. 

Ford batted .356 while contributing 36 hits, 24 runs, 23 RBI and 11 doubles. 

Kilgo posted a 9-2 record with 43 strikeouts and a 1.53 ERA. At the plate, he had 43 runs, 39 hits, 16 RBI and 27 steals to go along with a .358 batting average.

In 25 games for the Titans, Bishop batted .412 with 28 hits and 15 RBI.

Super All-State

Brett Blackwood, Hartselle

Thomas Burrows, Mars Hill Bible

Colton Campbell, Plainview

Garrett Davis, G.W. Long

Joey Denison, Charles Henderson

Ulysses Fluellen, Smiths Station

Fletcher Johnson, Pelham

Thomas Lowery, Pelham

Cody Reed, Ardmore

Keegan Thompson, Cullman

Class 6A First Team

Pitcher: Tyler Gates, Tuscaloosa County, Sr.

Pitcher: Thomas Lowery, Pelham, Sr.

Pitcher: Jake Walters, Thompson, Jr.

Pitcher: Corey Childress, Fairhope, Jr.

Catcher: AJ Walden, Albertville, Sr.

1B: Jackson Fite, Decatur, Jr.

2B: Matt Sanders, Bob Jones, Jr.

SS: Marc Skinner, Smiths Station, Sr.

3B: Casey Hughston, Baker, Sr.

OF: Fletcher Johnson, Pelham, Sr.

OF: Ulysses Fluellen, Smiths Station, Sr.

OF: Thomas Hill, Grissom, Sr.

Utility: Geoffrey Bramblett, Hoover, Sr.

Utility: Roquel Marsh, Northview, Sr.

DH: Trent Simpson, Oxford, Sr.

DH: Ted Colburn, Tuscaloosa County, Sr.

Pitcher of the Year: Thomas Lowery, Pelham

Hitter of the Year: Ulysses Fluellen, Smiths Station

Player of the Year: Fletcher Johnson, Pelham

Coach of the Year: Matt Cimo, Auburn

Class 6A Honorable Mention

Pitcher: Kyle Wright, Buckhorn, Jr.; Alex Watkins, Albertville, Jr.

Catcher: Jeremiah Summerford, Northview, Jr.; Chad Peters, Theodore, Sr.; Matthew Bishop, Gadsden City, Jr.; Hayden White, Prattville, Sr.

First base: M.J. Morissette, Davidson, Sr.

Second base: Hayden Roberts, Alma Bryant, Sr.; Trey Matherson, Thompson, Sr.

Shortstop: Matt Bolger, Bob Jones, Sr.; Hunter Ellenburg, Fairhope, Sr.

Third base: Trace Turner, Hoover, Sr.; Brendan Donovan, Enterprise, So.

Outfield: Keith Holcombe, Hillcrest-Tuscaloosa, Jr.; Mason McCullough, Baker, Sr.; Cole Wainwright, Fairhope, Sr.; Heath Quinn, Oak Mountain, Sr.; James Hillhouse, Florence, Sr.; JJ Shaffer, Auburn, Sr.

Utility: Dylan Little, Mary Montgomery, Sr.; Brax Garrett, Foley, Fr.

Designated hitter: Grant Veteto, Spain Park, Sr.

Class 5A First Team

Pitcher: Keegan Thompson, Cullman, Sr.

Pitcher: Jackson Smith, Hartselle, Sr.

Pitcher: Jesse McCord, Spanish Fort, Jr.

Pitcher: Jesse Nelson, Russell County, Sr.

Catcher: Chris Brown, Hartselle, Sr.

1B: Drew Mullinax, Southside-Gadsden, Jr.

2B: Hunter Webb, Russell County, Sr.

SS: Brett Blackwood, Hartselle, Jr.

3B: Matt Foster, Valley, Sr.

OF: Rob Perteet, Spanish Fort, Jr.

OF:  Anfernee Grier, Russell County, Sr.

OF:  Blake Devine, Southside, Jr.

Utility: Caleb Lopes, Faith Academy, Sr.

Utility: Mason Rogers, Demopolis, Sr.

DH: Blake Logan, Muscle Shoals, Sr.

DH: Daniel Robert, Briarwood Christian, Sr.

Pitcher of the Year: Keegan Thompson, Cullman

Hitter of the Year: Brett Blackwood, Hartselle

Player of the Year: Keegan Thompson, Cullman

Coach of the Year: Brent Boyd, Spanish Fort

Class 5A Honorable Mention

Pitcher: Andrew Fuhrman, Southside, Sr.; Jordan Guthrie, Cullman, Sr.; Colby Wingard, Pinson Valley, Sr.

Catcher: Malik Rosier, Faith Academy, Jr.

First base: Dylan Szymanski, Satsuma, Jr.; Garrett Suchey, Mortimer Jordan, Sr.

Second base: Blake McClellan, Benjamin Russell, Sr.; Gunner Hendrix, Spanish Fort, So.

Shortstop: Will Luft, Spanish Fort, Jr.

Third base: Josh Bobo, Etowah, Sr.

Outfield: Cole Collins, Cullman, So.; Deacon Aldridge, Hartselle, Sr.; Christian Snow, Saraland, Sr.; Jae Skoda, Faith Academy, Sr.; Tripp Hobbs, Chelsea, Sr.

Utility: Wesley Waters, West Point, Sr.; Luke Porter, Homewood, Sr.

Designated hitter: Trey Truitt, Rehobeth, Jr.

Class 4A First Team

Pitcher: Houston Mabray, Charles Henderson, Sr.

Pitcher: Cody Reed, Ardmore, Jr.

Pitcher: Jesse Coleman, Beauregard, Sr.

Pitcher: Jed Carter, Tallassee, Sr.

Catcher: Chase Smartt, Charles Henderson, So.

1B: Joey Denison, Charles Henderson, Sr.

2B: Reeves Brashear, Childersburg, Jr.

SS: Riley Phillips, Brooks, So.

3B: Brady Bedingfield, Brooks, Jr.

OF: T.J. Dixon, UMS-Wright, Sr.

OF: Drake Tucker, Brooks, Sr.

OF: Clay Upchurch, Munford, Sr.

Utility: Tevin Watters, Thomasville, Sr.

Utility: Clayton Daniel, Guntersville, Jr.

DH: Chandler Taylor, Alabama Christian, So.

DH: Justin Pennington, Central-Florence, Sr.

Pitcher of the Year: Cody Reed, Ardmore

Hitter of the Year: Joey Denison, Charles Henderson

Player of the Year: Cody Reed, Ardmore

Coach of the Year: Derek Irons, Charles Henderson

Class 4A Honorable Mention

Pitcher: Tripp Blackmon, Charles Henderson, Sr.; Hank Scott, Beauregard, So.; Brett Patterson, UMS-Wright, So.; Tyler Black, Elmore County, Sr.; Ryan Masonia, Brooks, Jr.; Peyton Stracener, Central-Florence, So.

Catcher: Jake Whiting, Alexandria, Sr.; Dylan Goff, UMS-Wright, Sr.; Caleb DeRouen, Thomasville, Sr.

First base: Quinton Maddox, Andalusia, Jr.; Caleb Nolen, Dadeville, Sr.; Ryan Madewell, Priceville, Sr.

Second base: C.J. Tolbert, Dadeville, Jr.; Colin Speake, Tallassee, Jr.

Shortstop: Luke Bailey, Fairview, Sr.; Troy Dixon, UMS-Wright, So.

Third base: Kyle Fender, Beulah, So.

Outfield: TJ Lockett, Bibb County, Jr.; Justin Byrd, Headland, Sr.; Peyton Williams, Beauregard, Sr.

Utility: Shed Long, Jacksonville, Sr.; Blake Byrd, Corner, Sr.; Zach Lightsey, Childersburg, So.; Nathan Langley, Beauregard, Jr.

Designated hitter: Cal Jones, Dadeville, Fr.

Class 3A First Team

Pitcher: Brian Settle, W.S. Neal, Sr.

Pitcher: Thomas Burrows, Mars Hill Bible, Sr.

Pitcher: Allen Wood, Trinity, Sr.

Pitcher: Dillon Terry, Piedmont, Sr.

Catcher: Matt Morgan, Thorsby, Jr.

1B: Colton Campbell, Plainview, Sr.

2B: Trace Johnston, Trinity, So.

SS: Justin Cantrell, Deshler, Sr.

3B: Zach Cunningham, White Plains, Sr.

OF: Greg Lambert, Madison Academy, Jr.

OF: Cole Porter, Plainview, Sr.

OF: Glenn Irby, Mars Hill Bible, Sr.

Utility: Kevin Davis, T.R. Miller, Sr.

Utility: Cade Bradley, Piedmont, Sr.

DH: Hunter Slater, Bayside Academy, Jr.

DH: Chase Hamrick, Montevallo, Jr.

Pitcher of the Year: Thomas Burrows, Mars Hill Bible

Hitter of the Year: Colton Campbell, Plainview

Player of the Year: Colton Campbell, Plainview

Coach of the Year: Coy Campbell, W.S. Neal

Class 3A Honorable Mention

Pitcher: J.T. Thompson, Deshler, Jr.; Ethan Davis, Opp, Jr.; Jamison Roney, Geneva, So.; Terran Cochran, Winfield, Sr.

Catcher: Caleb Spears, Plainview, Jr.; Trey Mathis, West Morgan, Sr.; Jesse Aaron, Cleveland, Jr.

First base: Carson McGregory, Deshler, Jr.; Graham Conner, Westminster Christian, Sr.

Second base: Cole White, Clements, Sr.; Dylan Godwin, W.S. Neal, Sr.

Shortstop: Collin Jolly, Sipsey Valley, Sr.

Third base: Blake Gray, Sipsey Valley, Jr.; Jonathon Honeycutt, Cordova, Jr.

Outfield: Marcus Jones, Gordo, Sr.; Payton Young, Piedmont, Fr.; Hunter Gant, Pisgah, Sr.

Utility: Cody Santora, Slocomb, Sr.

Designated hitter: Austin Taylor, J.B. Pennington, Sr.

Class 2A First Team

Pitcher: Garrett Davis, G.W. Long, Sr.

Pitcher: Mikhail Cazenave, Westbrook Christian, Sr.

Pitcher: Kade Suther, Mobile Christian, Sr.

Pitcher: Tristan Rice, G.W. Long, Jr.

Catcher: Craig Saint, Phil Campbell, Sr.

1B: Caleb Coaker, G.W. Long, So.

2B: Caleb Mayo, West End, Sr.

SS: Chase McRae, Section, Sr.

3B: Matthew Reaves, Westbrook Christian, Sr.

OF: Ross Anderson, Section, Jr.

OF: Eric Yarbrough, Sheffield, Sr.

OF: Trey Walding, G.W. Long, Sr.

Utility: Simon Ridgeway, Sheffield, Sr.

Utility: Ethan Lott, Zion Chapel, Sr.

DH: Mitchell Lovell, Sheffield, Sr.

DH: Connor McVay, Mobile Christian, Jr.

Pitcher of the Year: Garrett Davis, G.W. Long

Hitter of the Year: Eric Yarbrough, Sheffield

Player of the Year: Garrett Davis, G.W. Long

Coach of the Year: Drew Miller, G.W. Long

Class 2A Honorable Mention

Pitcher: Jared Edwards, Ranburne, Sr.; Cody Goff, Section, Jr.; Jake Newcomb, Prattville Christian, Sr.

Catcher: Clayton Young, Ranburne, Sr.; Cody Wallace, Ariton, Sr.

First base: Jonathan Ford, Westbrook Christian, Sr.

Second base: Luke Anderson, Section, Jr.

Shortstop: Brett Davis, Sweet Water, Sr.; Shelby Flurry, Reeltown, Sr.

Third base: Kaleb Smith, Zion Chapel, Sr.

Outfield: Stetson Payne, G.W. Long, Jr.; Dillon Parker, Ohatchee, Jr.

Utility: Cory Gill, Cottonwood, So.; Jake Kilgo, Westbrook Christian, Jr.

Designated hitter: Carlton Bean, Goshen, Sr.

Class 1A First Team

Pitcher: John Bess, Florala, Sr.

Pitcher: Leighton Lary, St. Luke’s, Fr.

Pitcher: Levi Mintz, Cedar Bluff, Sr.

Pitcher: Will Bishop, Shoals Christian, Sr.

Catcher: Jacob Hagewood, Athens Bible, Sr.

1B: Christian Shipe, Shoals Christian, Sr.

2B: Sam Bobo, Athens Bible, Sr.

SS: Andrew Lowery, Brantley, Sr.

3B: Colby Chambers, Maplesville, Jr.

OF: Justin Ware, St. Luke’s, Sr.

OF: Remington Fowler, Geneva County, Jr.

OF: CJ Gilreath, Cedar Bluff, Sr.

Utility: Kaleb Estill, Addison, Jr.

Utility: Drew Dismukes, St. Luke’s, Jr.

DH: Blake Cundiff, Athens Bible, Sr.

DH: Jud Owens, Brantley, Sr.

Pitcher of the Year: Levi Mintz, Cedar Bluff

Hitter of the Year: Justin Ware, St. Luke’s

Player of the Year: Will Bishop, Shoals Christian

Coach of the Year: Tim Becker, St. Luke’s

Class 1A Honorable Mention

Pitcher: Landon Lindsay, Geneva County, So.; Hayden Phillips, Athens Bible, Sr.; Micah Abbott, Sumiton Christian, Sr.; Levi Tyree, Addison, Sr.

Catcher: Trenton Simmons, Geneva County, Jr.; Caleb Calhoun, Wadley, So.

First base: Curtis Abernathy, Cedar Bluff, Sr.

Second base: Rhett York, Addison, Sr.

Shortstop: Grant Benefield, Spring Garden, Jr.; Trey Jackson, St. Jude, Jr.

Third base: Gable Lawson, Gaylesville, Jr.; Mitchell Boyd, Shoals Christian, Jr.; Patrick Smith, Kinston, Jr.

Outfield: Chris Enger, St. Luke’s, Sr.; Cole Murphy, Gaylesville, Jr.; Tanner Bozeman, Shoals Christian, Fr.; Dylan Gallaway, Hackleburg, Sr.; Douglas Fields, Athens Bible, Sr.

Utility: Clay Haws, Brantley, Jr.; Corin Schuyten, Geneva County, Jr.

Designated hitter: Dalton Becker, St. Luke’s, Sr.

 
Advertise with the Messenger

Reach more people with your message. The Messenger provides targeting advertising that gets results

Learn more »
Subscription Information

The Messenger delivered to your door

Subscribe »
Get in touch

Phone: (256) 547-1049
Email: info@gadsdenmessenger.com

Online Contact Form »