ASWA preseason football poll released

By Paul Beaudry/For ASWA

For the seventh time in the last 12 seasons, Hoover will open the high school football season as the No. 1 team in its class.

For the first time in school history, so will Mc-Adory.

The two Birmingham-area schools open the Alabama Sports Writers Asso-ciation preseason poll atop the two largest classes in a vote of the state’s high school sports writers, released last Wednesday (Aug. 7).

The Bucs, who beat Opelika 31-0 in the Class 6A championship game, were the lone unanimous pick among the poll’s six Ala-bama High School Athletic Association classes. All 34 writers participating in this year’s poll chose the Bucs over runner-up Clay-Chalkville, which lost to Hoover in last season’s North semifinal.

The Yellow Jackets, on the other hand, had the tightest margin with a 348-321 edge over Spanish Fort – which topped McAdory in last season’s Class 5A championship, 45-14. McAdory picked up 17 first-place votes to 12 for the Toros, with the rest scattered between Homewood, Benjamin Russell and Jackson.

In the remaining four AHSAA classes, state champions were tabbed to repeat their 2012 accomplishments with Class 1A Brantley, 2A Tanner, 3A Madison Academy and 4A UMS-Wright all chosen to pick up where they left off. Madison Academy and Tanner received 33 of a possible 34 first-place votes, while UMS had 28 and Brantley had 26.

In all, 10 of the 12 teams reaching an AHSAA title game in 2012 appear in the top-two in their classes to start this season.

Locally, Class 5A Southside and Class 4A Sardis received four and two votes, respectively. 

The complete poll is listed below, along with 2012 record and total points

Class 6A

1. Hoover (15-0) 408

2. Clay-Chalkville (12-2) 297

3. McGill-Toolen (11-1) 241

4. Auburn (11-2) 240

5. Opelika (10-5) 195

6. Mountain Brook (11-2) 109

7. Tuscaloosa County (9-3) 84

8. Florence (7-4) 78

9. Davidson (8-2) 63

10. Carver-Mont. (12-2) 46

Others receiving votes: Vestavia Hills (10-3) 42, Oxford (6-4) 38, Bob Jones (8-4) 31, Daphne (8-4) 16, Central-Phenix City (7-4) 13, Blount (6-5) 10, Decatur (7-4) 10, Enterprise (7-4) 5, Spain Park (10-3) 5, Shades Valley (5-6) 4, Foley (8-4) 3.

Class 5A

1. McAdory   (14-1) 348

2. Spanish Fort   (14-1) 321

3. Homewood   (9-2) 249

4. Benjamin Russell (11-2) 234

5. Jackson   (9-2) 217

6. St.Paul’s (11-3) 135

7. Hartselle (8-5) 108

8. Muscle Shoals (13-1) 95

9. Cullman (10-3) 80

10. Demopolis (9-3) 72

Others receiving votes:  Briarwood Chr. (6-7) 40; Eufaula (8-3) 19, Vigor (8-4) 10, Fort Payne (10-1) 4, Southside (6-4) 4, Russellville (9-3) 1, Wenonah (10-2) 1.

Class 4A

1. UMS-Wright (13-2) 389

2. Oneonta (14-1) 319

3. Calera (8-3) 229

4. Char. Henderson (9-4) 215

5. Central-Clay Co. (10-2) 182

6. Dadeville (10-2) 178

7. Beauregard (11-2) 104

8. Dora (12-2) 75

9. Madison Co. (12-2) 73

10. Cleburne Co. (5-5) 58

Others receiving votes: J.O.Johnson (11-2) 41, Tallassee (9-3) 27, Munford (8-4) 18, Thomasville (8-3) 12, Andalusia (6-5) 6, Lincoln (6-6) 5, DAR (5-6) 3, Sardis (6-5) 2, Central-Florence (7-4) 1, Hillcrest-Evergreen (2-8) 1.

Class 3A

1. Madison Aca. (13-2) 405

2. Leeds (11-2) 297

3. Piedmont (11-1) 253

4. Fayette Co. (12-3) 252

5. Straughn (9-4) 188

6. T.R. Miller (10-2) 169

7. Deshler (9-4) 90

8. Daleville (10-1) 70

9. Geraldine (9-3) 62

10. Hamilton (10-1) 52

Others receiving votes: W.S. Neal (9-3) 40, Opp (6-4) 16, Trinity (9-3) 15, Hanceville (7-4) 11, Bayside (7-5) 10, Lauderdale Co. (12-2) 7, Colbert Co. (8-5) 1.

Class 2A

1. Tanner (14-0) 404

2. Washington Co. (13-2) 261

3. Reeltown (12-2) 257

4. Walter Wellborn (9-3) 222

5. Fyffe (11-1) 184

6. Oakman (10-2) 174

7. Mobile Chr. (9-4) 116

8. G.W. Long (10-2) 113

9. Lanett (8-2) 53

10. Woodland (10-3) 43     

Others receiving votes: Lamar Co. (9-4) 37, Sweet Water (11-3) 27, N. Sand Mountain (8-3) 20, Fultondale (10-3) 11, Cottonwood (5-5) 5, Elba (6-5) 4, Ohatchee (2-8) 4, Sand Rock (5-6) 2, Sheffield (6-6) 1.

Class 1A

1. Brantley   (15-0) 376

2. Marion Co. (13-2) 263

3. Linden (11-2) 259

4. Pickens Co. (11-3) 246

5. Maplesville (11-2) 238

6. Addison (7-3) 141

7. R.A. Hubbard (7-5) 90

8. Geneva Co. (8-3) 89

9. Hackleburg (10-2) 73

10. Berry (8-5) 62

Others receiving votes: Notasulga (8-4) 37, Ragland (9-1) 24, Gaylesville (3-7) 13, Hubbertville (9-4) 11, Parrish (5-5) 9, McIntosh (8-6) 4, Spring Garden (9-3) 2, Cedar Bluff (10-1) 1.

The Alabama Sports Writers Association prep committee members are Paul Beaudry (Chairman), Alabama Media Group; Josh Bean, AL.com; Ed Bailey, Alexander City Outlook; Andrew Garner, Andalusia Star-News; Jonathan Deal, Athens News Courier; Brandon Miller, Anniston Star; Jeff Sentell, Birmingham News; Adam Robinson, Brewton Standard; Rob Rice, Blount Countian; Shannon Fagan, Cherokee Herald; Ross Wood, Clarke Co. Democrat; Rob Ketcham, Cullman Times; Jonathon Bentley, Daily Mountain Eagle; Justin Graves, Decatur Daily; David Mun-dee, Dothan Eagle; Lee Peacock, Evergreen Courant; Newton Peters, Florala News; Gregg Dewalt, Florence TimesDaily; Lew Gilliland, Fort Payne Times-Journal; Dennis Victory, Freelance (Birmingham); Chris McCarthy, Messenger (Gadsden); Nick Johnston, Gadsden Times; Davis Potter, Ha-milton Journal Record; Daniel Boyette, Huntsville Times; Ben Thomas, Mobile Press-Register; Stacy Long, Montgomery Ad-vertiser; Robert Carter, North Jefferson News; Jason Galloway, Opelika-Auburn News; Shannon Allen, Sand Mountain Reporter; Jason Bowen, Scottsboro Daily Sentinel; Lavonte Young, Talladega Daily Home; Cory Diaz, Tallassee Tribune; Andrew Carroll, Tuscaloosa News; Griffin Pritchard, Wetumpka Herald. 

 
Advertise with the Messenger

Reach more people with your message. The Messenger provides targeting advertising that gets results

Learn more »
Subscription Information

The Messenger delivered to your door

Subscribe »
Get in touch

Phone: (256) 547-1049
Email: info@gadsdenmessenger.com

Online Contact Form »