West End duo tabbed for All-State softball

West End High’s Morgan Cleveland (pictured above) and Destiney Butts were selected to the ASWA Class 2A All-State softball team. West End High’s Morgan Cleveland (pictured above) and Destiney Butts were selected to the ASWA Class 2A All-State softball team.

By Chris McCarthy/Editor

A pair of players from West End High School made the first team on for the 2014 Alabama Sports Writers Association’s Class 2A All-State softball team.

Senior pitcher/infielder Morgan Cleveland was selected for the utility position, while sophomore Destiney Butts made it as a second baseman.

Two area players garnered honorable mention recognition – Sardis senior Payton Golden at Class 4A second base and West End senior Courtney Oliver at first base.

Cleveland and Butts helped the Lady Patriots win the Class 2A, Area 13 Tournament title and gain a spot in the North Regional Tournament. 

Cleveland, who made first team All-State softball for the third straight year, posted a 15-10 record on the mound with 115 strikeouts and a 1.18 earned run average in 143 innings. She finished with 597 career strikeouts. At the plate, Cleveland batted .423 with 26 doubles 42 RBI and five home runs. She signed a volleyball scholarship with Shorter College earlier this year. 

Butts, who moved from catcher to second base midway through the season, batted .311 with 29 runs and eight doubles and finished with a fielding percentage of .983.

Oliver posted a .394 batting average with 43 hits, 29 RBI and two home runs. She signed a volleyball scholarship with Snead State earlier this year.

In 43 games, Golden batted .331 with 42 hits, 24 runs and 10 RBI while striking out just five times. She helped the Lady Lions win the Class 4A, Area 15 Tournament championship and gain a spot in the North-Central Regionals. She signed a softball scholarship with Snead State earlier this year.  

The complete 2014 ASWA All-State team is listed below. 

Class 6A First Team

Pitcher

Sam Mayhall, Sr., Sparkman; Devin Brown, Sr., Theodore; Haley Crumpton, Jr., Thompson; Danielle Clark, Jr., Enterprise

Catcher

Lexie Mathis, Jr., Baker

First base

Mary Kathryn Bonamy, Jr., Spain Park

Second base 

Jordan Bullock, Sr., Sparkman

Third base

Sydney Booker, Sr., Bob Jones

Shorststop

Bevia Robinson, Sr., Sparkman

Outfield

Haleigh Lowe, Sr., Prattville;  Rebecca Blitz, Sr., Mountain Brook; Emily Woodruff, Sr., Albertville

Designated hitter

Lacey Sumerlin, Jr., Baker; Morgan Wall, Jr., Huntsville

Utility 

Deborah Elmore, Sr., Baker; Karley Sanders, Sr., Hillcrest

Pitcher of the Year

Haley Crumpton, Thompson

Hitter of the Year

Mary Kathryn Bonamy, Spain Park

Player of the Year 

Jordan Bullock, Sparkman

Coach of the Year

Brenda Box, Mary G. Montgomery

Class 6A Honorable Mention

Pitcher: Lauren Lett, Jr., Wetumpka; Katelyn Wilson, Jr., Mary G. Montgomery; Allison Freeman, Sr., Hillcrest-Tuscaloosa; Hannah Payne, Jr., Hillcrest-Tuscaloosa

Catcher: Taylor Hurford, Sr., Sparkman; Hannah Shollenberger, So., Florence; Maddie Walker, Jr., Pelham; Kersey Hunt, Sr., Northridge

First base: Sam Cummings, Sr., Hillcrest-Tuscaloosa

Second base: Merideth Mackin, Sr., Daphne; Jessica Mentzer, Sr., Enterprise

Third base: Haley Adri-an, Sr., Auburn; Hali Tho-mas, So., Robertsdale

Shortstop: K.K. Crocker, So., Hillcrest-Tuscaloosa

Outfield: Mary Hannah Smith, So., Baker; Bree Fornis, Jr., Hillcrest-Tuscaloosa; Desiree Morrow, Sr., Hillcrest-Tuscaloosa; Destinee Brewer, Jr., Wetumpka; Natalie Wire, Jr., Huntsville 

Designated hitter: Ky-nadi Tipler, So., Hoover

Utility: Caitlyn Sapp, Sr., Pelham; Julie Dailey, Sr., Huntsville

Class 5A First Team

Pitcher 

Avery Cooper, Jr., Saraland; Jada Hayes, Jr., Hart-selle; Haley Grace Fulmer, Sr., Moody; Ryan Simpson, Jr., Valley

Catcher 

Taylor Wascavage, Jr., Hartselle

First base 

Haley Willis, Sr., Muscle Shoals

Second base 

Rachel Walz, So., Briarwood Christian

Third base 

Brianna Caldwell, Sr., Athens

Shortstop 

Kaleigh Todd, Sr., McAdory

Outfield 

Hayden Henderson, Sr., Springville; Shelby Maze, Sr., Mortimer Jordan; Claire Jenkins, so., Cullman

Designated hitter 

Taylor Bahos, Sr., St. Paul’s Episcopal; Kaitlin Paschall, Sr., Shelby Co.

Utility 

Morgan Reed, Sr., Briarwood Christian; Hope Cain, So., Hartselle

Pitcher of the Year

Jada Hayes, Hartselle

Hitter of the Year

Kaleigh Todd, McAdory

Player of the Year

Jada Hayes, Hartselle

Coach of the Year

Christy Ferguson, Hart-selle

Class 5A Honorable Mention

Pitcher: Abbey Swaney, 7th grade, Springville

Catcher: Alexis Marchozzi, So., Rehobeth; Abbey Latham, Fr., Demopolis

First base: Rian Brown, So., Springville

Second base: Cookie Kelley, Sr., Benjamin Russell

Third base: Tiffany York, Fr., Faith Academy

Shortstop: Tyler Winkler, Sr., Faith Academy

Outfield: Hannah Lee, Jr., Marbury

Designated hitter: Chel-sey Abernathy, Sr., Athens

Utility: Lexus Burrows, So., Valley

Class 4A first team

Pitche

Caitlin Perry, Jr., Alabama Christian; Holly Ward, Sr., Haleyville; Sally Jordan, So., Clarke County; Chelsea Fomby, Sr., Elmore Co.

Catcher 

Hannah Sparks, Sr., Thomasville

First base 

Haley Britt, Sr., Elmore Co.

Second base 

Brooke Nettles, Sr., Elmore Co.

Third base 

Kendra Gibbons, Jr., Central-Clay County

Shortstop 

Tanner Brown, Sr., Oak Grove

Outfield

Jaycie Walker, So., Headland; Peyton Kegley, Sr., Alabama Christian; Amy Persinger, Dallas County

Designated hitter 

Elissa Brown, So., Elmore County; Bailey Nelson, Sr., Central-Florence

Utility 

Haven Campbell, Sr., Madison County; Shanda Pugh, So., Clarke County

 Pitcher of the Year

Caitlin Perry, Alabama Christian

Hitter of the Year

Amy Persinger, Dallas Co. 

Player of the Year

Holly Ward, Haleyville

Coach of the Year 

Brain Hess, Alexandria

Class 4A Honorable Mention

Pitcher: Lauren O’Dell, So., Alexandria; Bailie Barnes, Fr., Beauregard; Catherine Robinson, So., DAR 

Catcher: Crislyn Graham, So., West Blocton; Kaitlyn Rhodes, Sr., Alexandria

First base: Sydney Gothart, Madison County, Jr.

Second base: Payton Golden, Sr., Sardis

Third base: Sydney Daugherty, So., Beauregard; Kelsi Huggins, So., UMS-Wright

Shortstop: Kierra Grice, Jr., Munford

Outfield: Macy West, Sr., Haleyville; Krista Crouse, Sr., Alabama Christian; Baylee Gibbs, Jr., Oneonta

Designated hitter: Madison Millsaps, Sr., Cherokee County

Utility: Raina Lanier, Sr., Beauregard

Class 3A First Team

Pitcher 

Madi Moore, Jr., Winfield; Faith Sims, Jr., Cordova; Montana Holcombe, Sr., Holly Pond; Megan Smith, Sr., Pisgah

Catcher 

Lillie McCrary, Sr., Pisgah

First base 

Sam Riley, Sr., Winfield

Second base 

Micaela Beck, Sr., Winfield

Third base

Mackenzie Roberts, Sr., Deshler

Shortstop

Kate Gaddy, Jr., American Christian

Outfield 

Claire Wilder, Sr., Trinity; Reagan Malone, So., Northside; Hannahstaysia Weaver, So., Pisgah

Designated hitter

Lexie Coleman, Jr., Winfield; Torre Roberts, So., Piedmont

Utility

Hannah Draper, Sr., West Morgan; Anna Grace Owens, Jr., Colbert Co.

Pitcher of the Year

Madi Moore, Winfield

Hitter of the Year

Micaela Beck, Winfield

Player of the Year

Madi Moore, Winfield

Coach of the Year

Zach Nix, Winfield

Class 3A Honorable Mention

Pitcher: Sydney O’Connor, Sr., Montgomery Catholic; Anna Snider, Jr., White Plains; Annie Willis, Fr., Westminster Christian; Mallory Spurlock, Sr., Mars Hill Bible

Catcher: Sydney Sanders, So., West Morgan; Ka-telyn Kinsaul, Jr., Straughn; Megan Quimby, Sr., Gordo

First base: Riley Grace Honeycutt, 8th grade, Northside; Paige Taylor, Jr., Straughn; Magan Ball, Sr., Leeds

Second base: Indya Foster, Sr., Susan Moore

Third base: Laiken Free, Sr., Opp; Cailin Truhett, Sr., American Christian

Shortstop: Amy Woodham, Fr., Slocomb; Kirstin Wood, Sr., Montomgery Catholic

Outfield: Bailie Andrews, Sr., Good Hope; Kelley Pierce, Sr., Opp; Emma Atkinson, Sr., Winfield

Designated hitter: Alannah Henke, Sr., Good Hope

Utility: Haley Thorpe, Fr., Holt

Class 2A First Team

Pitcher

Savanna Holmes, 8th grade, Hale Co.; Hannah Hassell, Sr., Lamar County; Claire Boston, Jr., Hatton; Shelby Sorrells, Sr., Zion Chapel

Catcher 

Emily Snyder, Sr., Ariton

First base

Maegan Stanfield, Sr., Prattville Christian; 

Second base

Destiney Butts, So., West End

Third base 

Madison Smith, Sr., Sand Rock

Shortstop 

Courtney Blevins, Jr., Id-er

Outfield 

Josie Page, Fr., Washington Co.; Mckenzie Hughes, So., Ider; Lizzy Galloway, Jr. Goshen

Designated hitter 

Brooklyn Minor, So., Leroy; Jami Hunter, Sr., Hatton

Utility 

Morgan Cleveland, Sr., West End; Jessie Butler, Jr., Lexington 

Pitcher of the Year

Savanna Holmes, Hale Co.

Hitter of the Year

Courtney Blevins, Ider

Player of the Year

Savanna Holmes, Hale Co.

Coach of the Year

Lori Wyatt, Hale Co. 

Class 2A Honorable Mention

Pitcher: K-Rae Blasingame, Fr., Horseshoe Bend; Bailee Dempsey, Fr., Houston Academy

Catcher: Madison McCullough, So., Sand Rock

First base: Courtney Oliver, Sr., West End; Ma-cie Pigg, Jr., Lexington; Harley Godwin, Fr., Fyffe

Second base: Alex Ketcham, Sr., Zion Chapel

Third base: Haley Hughes, Fr., Goshen

Shortstop: Morgan Burbage, Sr., Prattville Christian; Loghan Cripple, So., G.W. Long

Outfield: Kayla Marshall, Fr., Sweet Water; Brylie St. Clair, 7th grade, Sand Rock; Jordan Childers, Sr., GW Long

Designated hitter: Victoria Adams, Sr., Elba; Sagen Thomas, Fr., Fyffe

Utility: Brittney Minor, So. Leroy

Class 1A First Team

Pitcher

Jenna Ergle, Fr., Sumiton Christian; Tiffany Self, Sr., Lynn; Alex Wilcox, Fr., Brantley; Katlyn Childress, Fr., Billingsley

Catcher 

Kendell Hamm, Jr., Sumiton Christian

First base 

Jamie Roberts, Jr., Collinsville

Second base 

Katlyn Sides, Sr., Sumiton Christian

Third base 

Holly Murray, So., Lynn

Shortstop 

Reagan Tittle, Sr., Lynn

Outfield

 Alexis Casteel, Sr., Falkville; Karlie Milligan, So., Berry; Callie Weeks, Jr., Kinston

Designated hitter 

Aryelle Jones, Fr., Collinsville; Kailey Echols, Sr., Ragland

Utility 

Peyton Barthel, Sr., Decatur Heritage; Kendall Beth Sides, Fr., Sumiton Christian

Pitcher of the Year

Alex Wilcox, Brantley

Hitter of the Year

Jenna Ergle, Sumiton Christian

Player of the Year

Jenna Ergle, Sumiton Christian

Coach of the Year

Cindy Hawthorne, Brantley

Class 1A Honorable Mention

Pitcher: Lily Ritzel, So., Florala; Madison Sides, So., Spring Garden

Catcher: Madison Motley, 8th grade, Billingsley

First base: Brooklyn Be-ck, Sr., Lynn; Sydnee Bryan, Jr., Brantley; Lyndsey Moore, Sr., Falkville

Second base: Morgan George, So., Tharptown; Abby Tindol, 8th grade, Billingsley; Jessica Smart, So., Spring Garden

Third base: Jessica Hermeling, Jr., Brantley

Shortstop: Peyton Hill, Sr., Brantley; Taylor Jones, So., Berry

Outfield: Mary Patton, Fr., Collinsville; Allyson Bragwell, So., Belgreen

Designated hitter: Emma Easley, Sr., Lynn

Utility: Shelby Palmer, Jr., Tharptown; Lauren Ha-mmett, So., Gaylesville

 
Advertise with the Messenger

Reach more people with your message. The Messenger provides targeting advertising that gets results

Learn more »
Subscription Information

The Messenger delivered to your door

Subscribe »
Get in touch

Phone: (256) 547-1049
Email: info@gadsdenmessenger.com

Online Contact Form »