Area teams ranked in ASWA preseason football poll

August 3, 2016 chris
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Class 7A

1 McGill-Toolen (347)

2 James Clemens (248)

3 Hoover (219)

4 Central-Phenix City (172)

5 Spain Park (169)

6 Bob Jones (164)

7 Hewitt-Trussville (15

8 Murphy (98)

9 Auburn (49)

10 Gadsden City (32)

Others receiving votes: Lee-Montgomery (8-4) 21, Jeff Davis (6-4) 10, Baker (6-4) 7, Buckhorn (6-5) 6, Vestavia Hills (9-3) 5, Mary G. Montgomery (3-7) 3, Prattville (6-4) 2.

 Class 6A

1 Spanish Fort (357)

2 Clay-Chalkville (264)

3 Blount (217)

4 Hillcrest-Tuscaloosa (170)

5 Opelika (162)

6 Oxford (145)

7 Park Crossing (103)

8 Saraland (76)

9 Bessemer City (54)

10 Benjamin Russell (38)

Others receiving votes: Hazel Green (5-6, 6A) 33, Parker (7-5, 5A) 26, Austin (10-4) 12, McAdory (10-2) 12, Carver-Montgomery (3-7) 8, Minor (8-5) 7, Florence (4-6) 6, Hartselle (7-4) 5, Muscle Shoals (11-1) 5, Southside (5-5) 5, Homewood (9-3) 3, Gardendale (10-3) 2.

 

Class 5A

1 St. Paul’s Episcopal (356)

2 Mortimer Jordan (263)

3 Jackson (234)

4 Alexandria (196)

5 Russellville (183)

6 Etowah (82)

7 Beauregard (75)

8 Eufaula (70)

9 Brooks (52)

10 Guntersville (41)

Others receiving votes:  Vigor (7-4) 37, Cleburne Co. (9-3, 4A) 28, Demopolis (10-3) 24, Mae Jemison-Huntsville (1st year) 21, Greenville (11-1) 15, Scottsboro (5-6, 6A) 15, Briarwood Chr. (5-7, 6A) 9, Hayden (8-4) 5, Sylacauga (7-4) 4.

 

Class 4A

1 UMS-Wright (300)

2 Madison Academy (240)

3 Cordova (218)

4 Munford (217)

5 Andalusia (179)

6 Fayette Co. (158)

7 Leeds (136)

8 Cherokee Co. (69)

9 North Jackson (54)

10 Thomasville (39)

Others receiving votes: Haleyville (6-5) 23, West Limestone (8-4) 21, Madison Co. (6-5, 5A) 13, Handley (8-3) 12, Childersburg (2-8) 6, Randolph (7-4, 5A) 6, Montgomery Catholic (4-6) 5, Bibb Co. (7-4) 4, Hale Co. (5-5, 3A) 4, Saks (8-3) 2, Trinity (8-4) 2, Satsuma (4-6) 1, Tallassee (5-6, 5A) 1.

Class 3A

1 Piedmont (354)

2 Gordo (266)

3 T.R. Miller (190)

4 Bayside Academy (173)

5 Hillcrest-Evergreen (168)

6 Opp (158)

7 Montevallo (81)

8 Colbert Co. (74)

9 Daleville (69)

10 Oakman (57)

Others receiving votes: Lauderdale Co. (9-4) 29, American Chr. (10-2) 22, Clarke Co. (4-7, 4A) 17, Straughn (5-6, 4A) 17, Mobile Chr. (10-2, 2A) 15, Glencoe (9-2) 8, Pike Co. (9-2) 6, North Sand Mountain (7-5) 4, Excel (2-8) 1, Randolph Co. (13-1, 2A) 1.

Class 2A

1 Elba (351)

2 Washington Co. (217)

3 Fyffe (213)

4 G.W. Long (196)

5 Lanett (178)

6 Tanner (162)

7 New Brockton (91)

8 LaFayette (88)

9 Cleveland (80)

10 Aliceville (68)

Others receiving votes: Gaston (7-4) 15, Ranburne (10-2) 15, Red Bay (11-1) 13, Abbeville (3-7, 3A) 10, Sheffield (4-6) 3A 5, Southern Choctaw (2-8) 4, Leroy (5-5) 2, Fayetteville (9-3) 1, J.U. Blacksher (7-4, 1A) 1

Class 1A

1 Maplesville (298)

2 Cedar Bluff (256)

3 Linden (246)

4 Brantley (235)

5 Pickens Co. (166)

6 Notasulga (121)

7 Spring Garden (106)

8 Sweet Water (100)

9 Berry (68)

10 Decatur Heritage (34)

Others receiving votes: Georgiana (11-2) 22, Addison (5-6, 2A) 18, Woodville (4-7) 11, Marengo (7-5) 9, Wadley (10-2) 8, Hackleburg (10-2) 5, Cherokee (4-5, 2A) 3, Loachapoka (4-7) 3, Millry (7-4) 1.