Five area teams ranked in final ASWA basketball polls

February 1, 2018 chris
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Released Feb. 1

GIRLS
Class 7A
1. Hoover
2. Spain Park
3. Sparkman
4. Hewitt-Trussville
5. Davidson
6. Huffman
7. James Clemens
8. Lee-Montgomery
9. Alma Bryant
10. Mountain Brook

Class 6A
1. Hazel Green
2. LeFlore
3. Ramsay
4. Southside
5. Hillcrest-Tuscaloosa
6. Blount
7. Hartselle
8. Brewer
9. Center Point
10. Homewood

Class 5A
1. Charles Henderson
2. Wenonah
3. Eufaula
4. Talladega
5. Scottsboro
6. Central-Tuscaloosa
7. Sumter Central
8. Faith Academy
9. Lee-Huntsville
10. Fairview

Class 4A
1. Deshler
2. Madison Academy
3. Sipsey Valley
4. Anniston
5. Priceville
6. Hokes Bluff
7. Danville
8. Greensboro
9. Madison Count
10. Cherokee County

Class 3A
1. Lauderdale County
2. Pisgah
3. Midfield
4. Clarke County
5. Locust Fork
6. T.R. Miller
7. Montevallo
8. Glencoe
9. Plainview
10. Montgomery Aca.

Class 2A
1. Samson
2. Collinsville
3. Mars Hill Bible
4. Phil Campbell
5. Fyffe
6. Section
7. Chickasaw
8. Geneva County
9. Lanett
10. G.W. Long

Class 1A
1. Spring Garden
2. Phillips
3. Pleasant Home
4. J.F. Shields
5. Linden
6. R.A. Hubbard
7. Loachapoka
8. Skyline
9. Holy Spirit
10. Westminster-Oak Mtn.

BOYS
Class 7A
1. Mountain Brook
2. Hoover
3. Huffman
4. Sparkman
5. McGill-Toolen
6. Lee-Montgomery
7. Vestavia Hills
8. James Clemens
9. Buckhorn
10. Alma Bryant

Class 6A
1. Carver-Montgomery
2. Helena
3. Muscle Shoals
4. LeFlore
5. Paul Bryant
6. Albertville
7. Hazel Green
8. Columbia
9. Spanish Fort
10. Parker

Class 5A
1. Lee-Huntsville
2. Wenonah
3. Eufaula
4. Sumter Central
5. Brooks
6. Calera
7. Guntersville
8. Faith-Mobile
9. Woodlawn
10. Etowah

Class 4A
1. Cordova
2. Oneonta
3. Madison Academy
4. Deshler
5. UMS-Wright
6. Westminster-Huntsville
7. Monroe County
8. Escambia County
9. Hokes Bluff
10. West Limestone

Class 3A
1. Plainview
2. Midfield
3. Hillcrest-Evergreen
4. Pisgah
5. Holly Pond
6. Lauderdale County
7. Cottage Hill
8. American Christian
9. Prattville Christian
10. Central-Coosa

Class 2A
1. Section
2. Vincent
3. Lanett
4. Abbeville
5. Barbour County
6. LaFayette
7. St. Luke’s
8. Aliceville
9. Mars Hill Bible
10. Tanner

Class 1A
1. Sacred Heart
2. Decatur Heritage
3. Spring Garden
4. Ellwood
5. Georgiana
6. R.A. Hubbard
7. Cornerstone-Bhm.
8. Belgreen
9. Winterboro
10. Cedar Bluff