Area athletes medal at Oxford meet

FacebookGoogle+TwitterLinkedIn

Photo: Gadsden City’ Dhruv Patel (left) hands off to Tanner Rice during the 4×800-meter relay event at the King of the East track and field meet on April 16 at Oxford. (Chris McCarthy/Messenger)

The Gadsden City girls finished third out of 17 teams at the King of the East track and field meet on April 16 at Oxford.
Emani Morgan won a pair of gold medals for the Lady Titans, one in the 100-meter dash and the other in the 200-meter dash. She was also a part of Gadsden City’s first-place 4×100 and 4×400-meter relay teams.
The GCHS boys placed sixth out of 18 teams, with Tanner Rice setting a PR along with a new school and course record of 9:37.27 in the 3200-meter run.
Other locals who took home gold medals were Gaston’s Kodie Bogle in the javelin and Ashville’s Greyson Simpson in the pole vault.
Listed below are the local top 10 individual and top three relay performances.
Girls 100-meter dash
1. Emani Morgan, Emani Gadsden City: 12.36 1
3. Karleigh Sheffield, Gadsden City: 12.63 1
5. Emma Drinkard, Ashville: 13.27 1
6. JeVohnna Sears, Gadsden City: 13.31 2
7. Mariah Ragland, Gadsden City: 13.47

Girls 200-meter dash
1. Emani Morgan, Gadsden City: 26.15
4. Kyla Price, Gadsden City: 26.95
5. Emma Drinkard, Ashville: 27.42
6. Mariah Ragland, Gadsden City: 27.84

Girls 400-meter dash
2. Kyla Price, Gadsden City: 1:01.68 1

Girls 800-meter run
5. Kathleen McCarthy, Ashville: 2:39.18
8. Hannah Griffith, Gadsden City: 2:55.52

Girls 1600-meter run
7. Hannah Griffith, Gadsden City: 6:31.36

Girls 3200-meter run
4. Taylor Knight, Ashville: 12:15.86
8. Emma Thompson, Ashville 14:32.18

Girls 300-meter hurdles
8. Lydia Northam, Ashville: 55.39
10. Iyiana Huff, Gadsden City: 56.65

Girls 4×100-meter relay
1. Gadsden City: 48.55

Girls 4×400-meter relay
1. Gadsden City: 4:20.13

Girls 4×800-meter relay
3. Ashville A team of Emma Thompson, Taylor Knight, Kathleen, McCarthy and Emma Drinkard: 11:04.33

Girls high jump
3. Lydia Northam, Ashville: 4-10.00

Girls long jump
4. JeVohnna Sears, Gadsden City: 15-07.50
9. Lashaya Satcher, Gadsden City: 15-00.50

Girls shot put
8. Mya Beason, Ashville: 26-08.00

Girls discus throw
10. Mya Beason, Ashville 59-01

Boys 200-meter dash
5. Cameron Rolley, Gadsden City: 23.43 23.14

Boys 400-meter dash
9. Ashton Vann, Ashville: 53.80

Boys 800-meter run
10. Joe Stevens, Ashville: 2:16.29

Boys 1600-meter run
3. Tanner Rice, Gadsden City 4:45.17
4. Dhruv Patel, Gadsden City: 4:47.42

Boys 3200-meter run
2. Tanner Rice, Gadsden City 9:37.27
4. Dhruv Patel, Gadsden City: 9:54.45
7. Joe Stevens, Ashville: 10:55.21
8. Clayton Knight, Ashville: 11:08.69

Boys 4×800-meter relay
2. Ashville ‘A’ team of Joe Stevens, Wyatt Knight, Clayton Knight and Ashton Vann: 8:40.75

Boys high jump
9. Ashton Vann, Ashville: 5-04.00

Boys pole vault
1. Greyson Simpson, Ashville: 10-00.00
3. Garrett Spears, Ashville: 9-06.00

Boys shot put
4. Samuel Horton, Gadsden City: 42-04.00
6. Jacob Sanford, Etowah: 39-03.00

Boys discus
2. Isaiah Taylor, Gadsden City: 127-10

Boys javelin
Bogle, Kodie Gaston 159-00

Latest News

Local veteran celebrates 99th birthday
Ford announces candidacy for Mayor of Gadsden 
Airport runway expansion announced
United Way Day of Action a success
Record turnout expected for Gadsden High reunions

Latest Sports News

Casting on the Coosa - Fairy wands, frog jigs and turkey calls
Etowah well represented on All-Messenger baseball team
Local thrower steps up on national stage
Casting on the Coosa - No injured reserved list for The Surgeon
Ashville's Drinkard, Westbrook's Henry highlight All-Messenger track and field teams