Locals compete at GCHS Open No. 4

FacebookGoogle+TwitterLinkedIn

Photo: Gadsden City’s Tanner Rice (right) and Ashville’s Joe Stevens compete in the boys 1600-meter run event at the Gadsden City Open No. 4 track and field meet on March 24 at GCHS. (Chris McCarthy/Messenger)

By Chris McCarthy, Publisher/Editor

Ashville Taylor Knight won three individual events while Gadsden City’s Emani Morgan and Tanner Rice and Westbrook Christian’s Carl Henry each won two at the Gadsden City Open Meet No. 4 on March 245 at GCHS.
Knight finished first in the girls 800, 1600 and 3200-meter runs. She also was a member of the Lady Bulldogs’ first-place 4×800-meter relay team. Morgan was tops in the girls 100 and 200-mter dashes, while Rice took the gold in the boys 800 and 1600-mter runs. Rice was also a member of the GCHS first-p[lace 4×800-meter relay team. Henry won the boys shot put and discus events.
In addition, Ashville’s Lydia Northam set a school record in the girls high jump with an effort of 4-10.
Listed below are the top 10 local performers in each event.

Girls 4×800 relay
1. Ashville A team of Emma Drinkard, Emma Thompson, Kathleen McCarthy and Taylor Knight: 10:44.75
3. Ashville B team of Sydney Worsham, Anzlee Farmer, Alana Whiteman and Keely Massey: 12:22.28
4. Hokes Bluff A team of Emma Doss, Ella Kate Shields, Aja Aaron and Hannah Mayhall: 13:08.47

Boys 4×800 meter relay
1. Gadsden City A 9:27.93
2. Sardis A 9:30.41
5. Ashville B team of Eli Thomas, Maddox Vann, Bruce Pantoja and Auggie Lemonds: 9:47.91
6. Glencoe High School team of Cason Arther, Carter Cothran, Owen Beason and Conner Cothran: 10:11.72
7. Westbrook Christian School A team of Brinklin Maxwell Mason Miller, Clay Bishop and Jackson Martin:10:29.38: 10:29.38

Girls 100-meter hurdles
3. Taylor Meador, Westbrook: 20.00 2
4. Breunna Satcher, Gadsden City: 21.57

Boys 110-meter hurdles
3. Dylan Johnston, Hokes Bluff: 18.01
4. Avery Carrol, Sardis: 18.99
7. Dallas Gregerson, Westbrook: 20.05
9. Joshua Peoples, Southside: 22.71

Girls 100-meter dash
1. Emani Morgan, Gadsden City: 12.61
2. Karleigh Sheffield, Gadsden City: 12.80
3. Emma Drinkard, Ashville: 12.96 1
8. Mariah Ragland, Gadsden City: 13.81
10. Mary Davenport, Hokes Bluff: 13.87

Boys 100-meter dash
1 Clyde Curry, Gadsden City: 11.25
2. Zion Gibson, Gadsden City: 11.42
7. Kerrel Yow: Gadsden City: 11.63
8 Kane Lawson, Sardis: 11.64 3

Girls 1600-meter run
1. Taylor Knight, Ashville: 5:32.05
2. Katie Giles, Glencoe: 5:40.83
3. Hope Thomason, Hokes Bluff: 6:34.37
4. Elizabeth Edge, Hokes Bluff: 6:37.40
5. Hannah Griffith, Gadsden City: 6:47.66
6. Ella Shaw, Hokes Bluff: 6:52.68
7. Lizzy Harrison, Glencoe: 6:55.60
8. Anzlee Farmer, Ashville: 7:13.14
9. Lilly Ostendorf, Westbrook: 7:14.10
10. Mckinley Kay, Glencoe: 7:14.19

Boys 1600-meter run
1. Tanner Rice, Gadsden City: 4:36.57
2. Dhruv Patel, Gadsden City: 4:41.18
3. Joe Stevens, Ashville: 4:49.16
5. Mithun Rameshkumar, Gadsden City: 4:59.48
6. Conner Cothran, Glencoe: 5:02.57
7. Bryer Morrison, Hokes Bluff: 5:10.20
8. Clayton Knight, Ashville: 5:10.60
10. Alexander Moland, Hokes Bluff: 5:17.62

Girls 4×100-meter relay
1. Gadsden City A: 49.18
3. Gadsden City B: 52.66
7. Hokes Bluff B team of Hope Thomason, Addie Robertson, Rylee hill and Mary Davenport: 55.58
8. Hokes Bluff A team of Haylen Marbut, Chloe Rule, Kami Williamson and Haley Kate Wellingham: 55.78
10. Westbrook A team of Taylor Meador, Faith Countrymen, Maggie Morgan and Gracie Hyfield: 7.84

Boys 4×100-meter relay
1. Gadsden City A: 43.72
6. Sardis A: 46.58
8. Hokes Bluff A team of Dylan Johnston, Blaine Barron, Noah Monday and Jordan Bradley: 46.78
10. Ashville A team of Ethan Richardson, Nate Huckbay, Parker Smith and Martez Williams: 48.15 2

Girls 400-meter dash
1. Emma Drinkard, Ashville: 55.87
2. Kyla Price, Gadsden City: 57.90
7. Lashaya Satcher, Gadsden City: 1:08.91
8. Lizzy Harrison, Glencoe: 1:10.27
10. Clare Goodwin, Westbrook: 1:11.09

Boys 400-meter dash
5. Travis Smith, Ashville: 57.30
7. Canyon McGee, Sardis: 57.72
8. Sam Vice, Southside: 58.18
10. Maddox Vann, Ashville: 59.24

Boys 300-meter hurdles
3. Avery Carrol, Sardis: 45.99
4. Dylan Johnston, Hokes Bluff: 46.95
7. Martin, Westbrook: 48.70
8. Noah Monday: Hokes Bluff 49.13
10. Greyson Simpson: Ashville 49.88

Girls 800-meter run
1. Taylor Knight, Ashville: 2:35.25
2. Kathleen McCarthy, Ashville: 2:44.03
4. Hannah Griffith, Gadsden City: 2:59.19
7. Kenna Stephens, Westbrook: 3:07.15
9. Hannah Stanfield, Southside: 3:12.13

Boys 800-meter run
1. Tanner Rice, Gadsden City 2:09.63
2. Ashton Vann, Ashville: 2:10.28
3. Alexander Moland, Hokes Bluff: 2:18.47
6. Jonathan Lusk, Sardis: 2:20.93
7. Garrett Spears, Ashville: 2:21.01
10. Eli Thomas, Ashville: 2:33.29

Girls 200-meter dash
1. Emani Morgan, Gadsden City: 26.24
2. Karleigh Sheffield, Gadsden City: 27.00
3. Emma Drinkard, Ashville: 27.13
5. Susana Aner, Gadsden City: 27.45
6. Haley Kate Wellingham, Hokes Bluff 27.59
9. Lashaya Satcher, Gadsden City: 28.91

Boys 200-meter dash
2. Sage Robertson, Westbrook: 23.36
5. Garrett Burns, Sardis: 23.87
6. Zion Gibson, Gadsden City: 24.00
7. Jordan Bradley, Hokes Bluff: 24.02

Girls 3200-meter run
1. Taylor Knight, Ashville: 12:05.83
2. Katie Giles, Glencoe: 12:38.55
3. Hope Thomason, Hokes Bluff: 14:29.17
4. Elizabeth Edge, Hokes Bluff: 14:33.90
5. Emma Thompson, Ashville: 14:40.70

Boys 3200-meter run
1. Joe Stevens, Ashville: 10:55.17
2. Clayton Knight, Ashville: 10:55.28
3. Bryer Morrison, Hokes Bluff: 11:00.07
4. Bruce Pantoja, Ashville: 11:37.51
8. Dean Morgan, Hokes Bluff: 14:04.28
10. John Max Taylor, Hokes Bluff: 14:39.54

Girls 4×400-meter relay
2. Gadsden City A: 4:33.92
7. Westbrook A team of Clare Goodwin, Maggie Morgan, Briana Harrison and Kenna Stephens: 5:17.93

Boys 4×400-meter relay
2.Ashville A team of Ashton Vann, Greyson Simpson, Travis Smith and Kanyon White: 3:49.11
4. Gadsden City A: 3:51.35
5. Ashville B: 3:58.03
8. Hokes Bluff A team of Alexander Moland, Noah Monday, Dylan Johnston and Jordan Bradley: 4:04.64

Girls long jump
1. Iyiana Huff, Gadsden City: 18-08.00
4. Haley Kate Wellingham, Hokes Bluff: 14-11.00
5. Chloe Rule, Hokes Bluff: 14-10.50
6. Taylor Meador, Westbrook: 14-07.00
7. Ellie Ginn, Glencoe: 14-04.00
9. Lily Lewis, Gaston: 13-10.00

Boys long jump
5. Jordan Bradley, Hokes Bluff: 18-00.50
6. Garrett Burns, Sardis: 18-00.00
6. Braydon Mayes, Gadsden City: 18-00.00
8. Kenan Baker, Southside 17-11.00
10. Conner Cothran, Glencoe: 17-05.50

Girls shot put
4. Sara Helms, Sardis: 28-04.00
5. Gracie Countryman, Westbrook: 25-09.00
8. Mya Beason, Ashville: 23-07.50
9. Kinley Morrison, Sardis: 22-03.50

Boys shot put
1. Carl Henry, Westbrook: 50-04.50
2. Samuel Horton, Gadsden City: 43-07.00
3. Ian Stinson, Hokes Bluff: 41-03.00
6. Sage Robertson, Westbrook: 38-03.00
8. J.R. Golden, Hokes Bluff: 36-00.00

Girls discus 
2. Gracie Countryman, Westbrook: 94-07
4. Shelby Waters, Gaston: 75-04
9. Abby Watkins, Hokes Bluff: 60-03

Boys discus
1. Carl Henry, Westbrook: 124-00
2. Isaiah Taylor, Gadsden City: 122-11
3. Tony Patterson, Sardis: 113-04
4. Ian Stinson, Hokes Bluff: 106-10
5. Samuel Horton, Gadsden City: 97-07
8. Jonah Carden, Ashville: 91-05
9. Jose Ponce, Sardis: 83-01
10. Jackson Veasy, Gadsden City: 81-03

Girls high jump
1. Lydia Northam, Ashville: 4-10.00
2. Chloe Rule, Hokes Bluff: 4-08.00
3. Haley Kate Wellingham, Hokes Bluff: 4-04.00
3. Alora White, Ashville: 4-04.00
5. Allie Jo Amos, Glencoe: 4-02.00
5. Abby Smith, Ashville: 4-02.00

Boys high jump
2. Jake Alewine, Sardis 5-10.00
4. Sage Robertson, Westbrook: 5-06.00
6. Paul Amrein, Hokes Bluff: 5-04.00
6. Ashton Vann, Ashville: 5-04.00
6. Kodie Bogle, Gaston: 5-04.00

Girls triple jump
2. Taylor Meador, Westbrook: 29-06.00
4. Lydia Northam, Ashville: 26-08.00
5. Isabella Self, Sardis: 25-11.00
6. Faith Harris, Sardis: 25-08.00
7. Paula Klein, Sardis: 24-02.00

Boys triple jump
2. Greyson Simpson, Ashville: 38-08.00
4. Jake Alewine, Sardis: 37-10.50
5. Garrett Burns, Sardis: 36-11.00
7. Kodie Bogle, Gaston: 36-03.00
8. Caleb Gallagher, Southside: 35-08.00
9. Auggie Lemonds, Ashville: 35-07.50
10. Kenan Baker, Southside-: 35-02.00

Girls javelin 
1. Isabella Self, Sardis: 87-08
2. Kinley Morrison, Sardis: 87-07
4. Briana Harrison, Westbrook: 80-02
6. Abby Watkins, Hokes Bluff: 60-04
7. Hayden Kittle, Sardis: 54-09

Boys javelin 
1. Kodie Bogle, Gaston: 145-01
2. Kane Lawson, Sardis: 140-07
3. Ian Stinson, Hokes Bluff: 128-03
5. Tony Patterson: Sardis
7. Conner Wellingham, Hokes Bluff: 113-10
8. Everett Grizzard, Southside: 106-07
9. Austin Kennedy, Ashville: 99-01
10. Kanyon White, Ashville: 89-07

Latest News

Etowah County partners with city, IDA
Silver Lakes revitalizes senior living facility
Mayor shares vision at YMCA Luncheon
Koch Foods manager recognized by state
CommUnity Thanksgiving set to feed thousands on Nov. 24

Latest Sports News

In & around SEC football: Conference championship game preview
Local cyclist turns pain, fear into success
Westbrook grad makes All-Academic team
Last-second TD propels Pickens County past Coosa Christian in 1A state semifinals
In & around SEC football: Week 13 Previews and Predictions