Titans, Patriots, Blue Devils, Lions compete at GCHS Meet No. 5

FacebookGoogle+TwitterLinkedIn

Messenger file photo by Chris McCarthy

Gadsden City, West End, Etowah and Sardis competed in the GCHS track and field meet No. 5 on April 4. The host Titans won medals in 25 events, 13 by the girls and 12 by the boys.
First place girls
Je’Vohnna Sears, Gadsden City, 100-meter dash, 13.04
Bailee Pankey, Etowah, 1600-meter run, 6:21.29
Kyla Price, Gadsden City, 400-meter dash, 1:02.69
Karlee Tarpley, West End, 800-meter run, 2:47.60
Kyla Price, Gadsden City, 200-meter dash, 27.37
Bailee Pankey, Etowah, 3200-meter run, 13:28.11
Kelis Russell, Gadsden City, shot put, 28-11.00
Jalynn Jenkins, Etowah, discus, 75-10
Nyla Edwards, Gadsden City, high jump, 5-06.00
Gadsden City ‘A’ 4×100-meter relay team of Kyla Price, Mariah Ragland, Karleigh Sheffield and Je’Vohnna Sears, 51.97
West End 4×800-meter relay team of Jada Wright, Kennedi Nix, Karlee Tarplee and Kaylee Tarplee, 11:49.31
First place boys
Zyan Gibson, Gadsden City, 100-meter dash, 10.85
Zyan Gibson, Gadsden City, 200-meter dash, 22.47
Trent Bothwell, Etowah, long jump, 20-04.00
Gage Garner, Sardis, shot put, 46-10.00
Jose Ponce, Sardis, discus, 115-02
Brayden Walker, Sardis, javelin, 182-08
Gadsden City ‘A’ 4×100-meter relay team of Caleb Davis, Kamauri Moore, Zyan Gibson and Kerrell Yow, 42.36
Gadsden City ‘A’ 4×400-meter relay team of Caleb Davis, Tylan Sims, Jerome Williams and Cameron Rolley, 3:36.65
Second place girls
Karleigh Sheffield, Gadsden City, 100-meter dash, 13.07
Karlee Tarplee, West End, 1600-meter run, 6:24.87
Je’Vohnna Sears, Gadsden City, 200-meter dash, 27.74
Mariah Ragland, Gadsden City, long jump, 15-04.00
Aniyah Williams, Gadsden City, discus, 72-06
Madi Lumpkin, Sardis, triple jump, 26-10.50
Second place boys
Anthony Tubiolo, Etowah, 110-meter hurdles, 18.95
Kerrell Yow, Gadsden City, 100-meter dash, 11.15 1
Jermaine Blaylock, Gadsden City, 400-meter dash, 54.80
Michael Coats, Gadsden City, 300-meter hurdles, 45.28
Kerrell Yow, Gadsden City, 200-meter dash, 23.41 1
Seth Cooper, Sardis, discus, 112-08
Third place girls
Kaylee Tarplee, West End, 300-meter hurdles, 1:00.11
Zakariah Griffin, Gadsden City, 200-meter dash, 28.70
Aniyah Williams, Gadsden City, shot put, 27-07.00
Farrah Sauls, Sardis, triple jump, 25-08.25
Gadsden City 4×100-meter relay ‘B’ team of Jaliyah Jones, Zakariah Griffin, Janiyah Yow and Amadea McClain, 55.41
Third place boys
Michael Coats, Gadsden City, 110-meter hurdles, 19.26
Kamauri Moore, Gadsden City, 100-meter dash, 11.20
Kamauri Moore, Gadsden City, 200-meter dash, 23.90
Gadsden City ‘A’ 4×800-meter relay team of Jerome Williams, Cameron Rolley, Melson Robinson and Jermaine Blalock, 10:00.16

Latest News

Treasured Kids Childcare moves to Attalla
Glencoe receives $500k for major road improvements
Gadsden, county partner to secure federal grant for lighting upgrades
Cardinals ‘adopt’ child battling brain tumor
Heart Gallery brings exhibit to Gadsden Mall

Latest Sports News

Westbrook wins second straight state golf title
Hokes Bluff finishes fourth at state golf
Lady Eagles go 1-2 at softball regionals
Westbrook falls just short of state baseball championship
Glencoe finishes a win shy of state softball tournament