Titans, Yellow Jackets ranked in Sept. 10 ASWA football poll

FacebookGoogle+TwitterLinkedIn

  Class 7A

Rank Record       Points

1. Bob Jones (2-0) 335

2. Hoover (1-2) 263

3. Spain Park (3-0) 237

4. Fairhope (3-0) 204

5. Central-Phe. City (3-0) 203

6. Gadsden City (3-0) 156

7. McGill-Toolen (1-1)  94

8. Foley (2-1)  75

9. Prattville (2-0)  67

10. Vestavia Hills (1-1)  21

Others receiving votes: Baker (3-0) 14, Smiths Station (3-0) 13, Oak Mountain (2-0) 11, Tuscaloosa Co. (2-0) 9, Huntsville (2-0) 7, Hewitt-Trussville (1-1) 1.

Class 6A

Rank Record       Points

1. Spanish Fort (3-0) 353

2. Clay-Chalkville (3-0) 271

3. Shades Valley (3-0) 235

4. Opelika (2-0) 208

5. Carver-Mont. (2-0) 187

6. Florence (1-1) 138

7. Daphne (1-1) 105

8. Saraland (2-0)  97

9. Blount (1-1)  46

10. Muscle Shoals (1-1)  27

Others receiving votes: Hartselle (3-0) 26, Decatur (2-1) 7, Pell City (3-0) 4, Pinson Valley (2-1) 3, Wetumpka (3-0) 2, McAdory (3-0) 1.

Class 5A

Rank Record       Points

1. St. Paul’s (3-0) 360

2. Jackson (2-0) 267

3. Vigor (1-1) 228

4. Central-Clay Co. (2-1) 195

5. Guntersville (2-0) 164

6. Mortimer Jordan (2-0) 117

7. Pleasant Grove (1-1) 103

8. Sylacauga (3-0)  89

9. Charles Henderson (1-1)  54

10. Russellville (2-0)  44

Others receiving votes:  J.O. Johnson (1-1) 36, Ramsay (2-0) 19, Parker (2-0) 9, East Limestone (2-0) 6, West Point (2-0) 6, Jemison (2-1) 4, Demopolis (1-1) 3, Dora (2-1) 3, Dallas Co. (0-2) 2, Tallassee (2-1) 1.

Class 4A

Rank Record       Points

1. Leeds (3-0) 357

2. UMS-Wright (2-0) 273

3. Saks (2-0) 222

4. Thomasville (3-0) 208

5. Haleyville (3-0) 156

6. Straughn (1-1) 106

7. Jacksonville (3-0)  76

8. Oneonta (1-1)  62

9. St. James (2-0)  60

10. Fayette Co. (2-1)  35

Others receiving votes: Hamilton (2-1) 34, Ashford (3-0) 19, Wilson (3-0) 19, Deshler (1-1) 15, Locust Fork (3-0) 11, Munford (1-2) 9, Andalusia (1-2) 8, Childersburg (2-1) 8, Sardis (1-1) 8, Dadeville (0-2) 6, Bibb Co. (1-2) 5, Clarke Co. (1-1) 5, Priceville (2-0) 4, Central-Florence (2-0) 2, Northside (2-1) 2.

Class 3A

Rank Record       Points

1. Madison Aca. (2-1) 327

2. T.R. Miller (3-0) 291

3. Piedmont (2-0) 241

4. Dale Co. (3-0) 221

5. Pike Co. (2-0) 160

6. Glencoe (2-0) 157

7. Gordo (2-0)  76

8. Lauderdale Co. (2-1)  62

9. Colbert Co. (1-1)  54

10. Mont. Aca. (3-0)  30

Others receiving votes: Bayside Aca. (1-1) 20, Aliceville (3-0) 14, Walter Wellborn (0-2) 13, Lexington (3-0) 12, Oakman (2-0) 6, Opp (2-1) 6, Fultondale (2-1) 4, Geraldine (1-1) 4, Plainview (1-1) 3, Lamar Co. (3-0) 2, Westbrook Chr. (1-1) 2, Greensboro (2-0) 1, Hillcrest-Evergreen (1-1) 1, Pleasant Valley (1-1) 1, Sand Rock (2-0) 1, Weaver (0-2) 1.

Class 2A

Rank Record       Points

1. Fyffe (2-0) 324

2. Washington Co. (2-0) 273

3. Tanner (2-1) 267

4. G.W. Long (2-0) 193

5. Lanett (2-1) 174

6. Sweet Water (1-1) 139

7. Reeltown (3-0) 114

8. Falkville (2-0) 107

9. Pickens Co. (2-1) 59

10. Geneva Co. (2-0) 22

Others receiving votes: Ranburne (2-0) 12, Addison (1-2) 7, Leroy (2-0) 6, Elba (2-0) 4, Cottonwood (0-2) 3, Cold Springs (3-0) 2, New Brockton (2-0) 2, Red Bay (2-1) 1, Woodland (2-0) 1.

Class 1A

Rank Record       Points

1. Brantley (2-0) 342

2. Maplesville (2-0) 282

3. Hubbertville (3-0) 236

4. Linden (1-1) 204

5. Ragland (2-0) 178

6. A.L. Johnson (1-1)  77

7. Georgiana (3-0)  68

8. Donoho (2-0)  66

9. Phillips (3-0)  51

10. McKenzie (2-0)  47

Others receiving votes: Spring Garden (2-0) 37, Millry (2-0) 25, Valley Head (1-1) 21, R.A. Hubbard (1-2) 18, Marion Co. (2-1) 11, Verbena (2-0) 11, Be-rry (2-1) 9, Autaugaville (1-1) 8, Cedar Bluff (0-2) 7, Winterboro (2-0) 7, Woodville (2-0) 2, Isabella (1-0) 1, J.U. Blacksher (2-0) 1, Wadley (1-1) 1.

The Alabama Sports Writers Association prep committee members are Paul Beaudry (Chairman), Alabama Media Group; Ed Bailey, Alexander City Outlook; Andrew Garner, Andalusia Star-News; Brandon Miller, Anniston Star; Jeff Sentell, Birmingham News; Adam Robinson, Brewton Standard; Rob Rice, Blount Countian; Shannon Fagan, Cherokee Herald; Ross Wood, Clarke Co. Democrat; Rob Ketcham, Cullman Times; Johnathan Bentley, Daily Mountain Eagle; Justin Graves, Decatur Daily; David Mundee, Dothan Eagle; Lee Peacock, Evergreen Courant; Gregg Dewalt, Florence TimesDaily; Jeremy Smith, Freelance (Demopolis); Chris McCarthy, Gadsden Messenger; J.J. Hicks, Gadsden Times; Daniel Boyette, Huntsville Times; Ben Thomas, Mobile Press-Register; Stacy Long, Montgomery Advertiser; Robert Carter, North Jefferson News; Tom Green, Opelika-Auburn News; Shannon Allen, Sand Mountain Reporter; Jason Bowen, Scottsboro Daily Sentinel; Daniel Evans, Selma Times-Journal; Lavonte Young, Talladega Daily Home; Griffin Pritchard, Tallassee Tribune; Joey Chandler, Tuscaloosa News; Cory Diaz, Wetumpka Herald. Not voting: Jonathan Deal, Athens News Courier;  Brent Maze, Hartselle Enquirer.

 

Latest News

Gadsden breaks ground on new fire station
Local YMCA offers water safety tips
Blue Cross announces school grant program
Kids Korner — The Magic Box
Southside celebrates opening of new fire station

Latest Sports News

Area players make ASWA All-State baseball
Local players make ASWA all-state softball
Local baseball squad wins 6U state championship, finishes season as top ranked team in the country
Area schools affected by realignment, CBR
Matt Harris back at home in Walnut Grove