Titans dominate GCHS Meet No. 4

FacebookGoogle+TwitterLinkedIn

Photo courtesy of Alex Chaney 

The Gadsden City girls and boys track and field teams came away with 41 medals out of 24 events, including 21 first-place gold, at the GCHS Meet No. 4 on Thursday, March 21.
The GCHS boys took home 23 medals, with 11 of the first-place variety. The Lady Titans captured 18 medals, 10 of them gold.
Glencoe won eight medals, with four first-place efforts.
Listed below are the medal winners from Gadsden City and Glencoe.
First place girls
4×800-meter relay, Glencoe A, 11:40.43
Aaliyah Richard, Gadsden City, 100-meter hurdles, 20.76
Je’Vohnna Sears, Gadsden City, 100-meter dash, 12.96
4×100-meter relay, Gadsden City A, 50.09
Kyla Price, Gadsden City, 400-meter dash, 1:02.92
Kyla Price, Gadsden City, 200-meter dash, 26.94
4×400-meter relay, Gadsden City A, 5:27.62
Mariah Ragland, Gadsden City, long jump, 14-11.00
Aniyah Williams, Gadsden City, shot put, 31-09.001
Kelis Russell, Gadsden City, discus, 77-01
Aaliyah Richard, Gadsden City, high jump, 4-08.00
Ella Hipps, Glencoe, javelin, 77-01
First place boys
4×800-meter relay, Gadsden City A, 9:36.62
Michael Coats, Gadsden City, 110-meter hurdles, 19.22
Zyan Gibson, Gadsden City, 100-meter dash, 11.03
4×100-meter relay, Gadsden City A, 42.72
Cameron Rolley Gadsden City, 400-meter dash, 51.96
Michael Coats, Gadsden City, 300-meter hurdles, 47.19
Caleb Davis, Gadsden City, 200-meter dash, 23.01
4×400-meter relay, Gadsden City A, 3:55.64
Isaiah Collins, Gadsden City, long jump, 18-07.00
Josiah Johnson, Glencoe, shot put, 26-09.00
Parker Casey, Glencoe, discus, 72-06
Chris Butler, Gadsden City, high jump, 5-04.00
Chris Butler, Gadsden City, triple jump, 38-07.00
Second place girls
Janiyah Yow, Gadsden City, 100-meter dash, 13.15
4×100-meter relay, Gadsden City B, 55.07
Palin Cook, Glencoe, 800-meter run, 3:03.54
Je’Vohnna Sears, Gadsden City, 200-meter dash, 27.05
Aniyah Williams, Gadsden City, discus, 69-06
Second place boys
Jeffrey Yow, Gadsden City, 110-meter hurdles, 22.09
Kamauri Moore, Gadsden City, 100-meter dash, 11.28
4×100-meter relay, Gadsden City B, 46.42
Caleb Davis, Gadsden City, 400-meter dash, 52.93
Kamauri Moore, Gadsden City, 200-meter dash, 23.31
Josiah Johnson, Glencoe, discus, 63-05
JaMarcus Hughley, Gadsden City, high jump, 5-00.00
Isaiah Collins, Gadsden City, triple jump, 38-01.00
Tylan Sims, Gadsden City, long jump, 18-05.00
Third place girls
4×100-meter relay, Glencoe A, 59.54
Chloe Douglas, Glencoe, 400-meter dash, 1:08.34
Jaliyah Jones, Gadsden City, 200-meter dash, 28.61
Janiyah Yow, Gadsden City, long jump, 13-06.00
Kelis Russell, Gadsden City, shot put, 28-10.00
Third place boys
Bryson Richard, Gadsden City, 100-meter dash, 11.56
Nelson Robinson, Gadsden City, 200-meter dash, 24.65
Brandon Martin, Gadsden City, long jump, 16-11.00
Cole Bagley, Glencoe, shot put, 24-03.00
Brandon Martin, Gadsden City, triple jump, 33-07.00
Jermaine Blaylock, Gadsden City, 400-meter dash, 53.12 1

Latest News

City of Gadsden and Gadsden State continue partnership
Free events planned for Poetry Month
Pinwheel Ceremony brings awareness to child abuse advocacy
Downtown Walking tours now underway
3rd Annual Autism Conference returns to Etowah County

Latest Sports News

Southside's Rose highlights All-Messenger girls basketball
Gaston's Merriman leads off All-Messenger boys basketball
Local teacher/coach opens sports facility
Five local teams ranked in latest ASWA baseball, softball polls
Ashville finishes runner-up at Guntersville meet