Titans’ Morgan, Glencoe’s Giles win pair of events at GCHS Open No. 3

FacebookGoogle+TwitterLinkedIn

Messenger file photo by Chris McCarthy

Gadsden City’s Emani Morgan and Glencoe High’s Katie Giles captured a pair of first-place medals at the Gadsden City Open Meet No. 3 on March 17 at GCHS.
Morgan took the gold in the girls 100-meter dash (12.56) and 200-meter dash (26.16), while Giles finished tops in the girls 1600-meter run (5:55.14) and 800-merer dash (2:36.35).
Other area athletes who finished first in individual events were Gadsden City’s Clyde Curry in the boys 100-meter dash (11.18), Southside’s Jackson Griggs in the boys 1600-meter run (4:49.46), Gadsden City’s Kyla Price in the girls 400-meter run (1:03.18), Gadsden City’s Tanner Rice (pictured above) in the boys 800-meter run, Gadsden City’s Caleb Davis in the boys 200-meter dash, Glencoe’s Sarah Ponder in the girls 3200-meter run, Gadsden City’s Dhruv Patel in the boys 3200-meter run, Westbrook Christian’s Carl Henry in the boys shot put, Westbrook’s Gracie Countryman in the girls discus, Southside’s Duncan Van Ling in the boys high jump, Southside’s Sanjay Wright in the boys triple jump and Southside’s Will Shirley in the boys javelin.
Gadsden City swept the relay events, winning the boys and girls 4×100 and the boys and girls 4×400.
Top 10 individual results for local athletes are as follows:
Girls 100-meter hurdles
2 Kelis Wilson, Gadsden City: 20.33
5 Breunna Satcher, Gadsden City: 21.93
Boys 110-meter hurdles
4 Duncan Van Ling, Southside: 19.74
6 Anthony Padula, Southside: 22.05
7 Joshua Peoples, Southside: 22.63
Girls 100-meter dash
1 Emani Morgan, Gadsden City: 12.56
2 Karleigh Sheffield, Gadsden City: 12.90
4 Abbie Owens, Southside: 13.26
5 Lauren Henderson, Southside: 13.40
6 Mariah Ragland, Gadsden City: 13.66
7 Zoie Menk, Southside: 13.72
8 Payton Ridley, Coosa Christian: 14.18
10 Kyla Price, Gadsden City: 14.69
Boys 100-meter dash
1 Clyde Curry, Gadsden City: 11.18
3 Broady Johnson, Southside: 11.70
4 Kerrel Yow, Gadsden City: 11.70
6 Zion Gibson, Gadsden City: 11.79
Girls 1600-meter run
1 Katie Giles, Glencoe: 5:55.14
4 Alexis Valentine, Southside: 6:23.36
7 Sarah Burger, Southside: 6:35.83
8 Hannah Stanfield, Southside: 6:49.69
9 Lizzy Harrison, Glencoe: 6:50.71
Boys 1600-meter run
1 Jackson Griggs, Southside: 4:49.46
3 Dhruv Patel, Gadsden City: 4:52.30
4 Mithun Rameshkumar, Gadsden City: 5:00.95
5 Conner Cothran, Glencoe: 5:01.68
7 Evan Christopher, Southside: 5:05.12
Girls 400-meter run
1 Kyla Price, Gadsden City: 1:03.18
2 Zoie Menk, Southside: 1:05.09
6 Lizzy Harrison, Glencoe: 1:10.51
7 LaShaya Satcher, Gadsden City: 1:10.76
8 Allie Jo Amos, Glencoe: 1:15.31
Boys 400-meter run
5 Alex Oden, Southside: 59.19
6 Sam Vice, Southside: 59.30
7 Zach Elrod, Coosa Christian: 1:00.59
8 Pedro Alvarez, Southside: 1:01.00
Girls 300-meter hurdles
4 Iyiana Huff, Gadsden City: 1:09.18
Boys 300-meter hurdles
2 Duncan Van Ling, Southside: 46.67
4 Conner Strawn, Glencoe: 48.90 1
9 Jacoby Tucker, Coosa Christian 55.12
Girls 800-meter run
1 Katie Giles, Katie Glencoe: 2:36.35
4 Kailah East, Coosa Christian: 2:55.83
6 Sarah Burger, Southside: 3:01.25
8 Maryanne Wright, Coosa Christian: 3:04.12
Boys 800-meter run
1 Tanner Rice, Gadsden City: 2:08.97
2 Jackson Griggs, Southside: 2:09.92
4 Ryan Maudsley, Southside: 2:12.27
5 Conner Cothran, Glencoe: 2:15.48
7 Mithun Rameshkumar, Gadsden City: 2:18.32
Girls 200-meter dash
1 Emani Morgan, Gadsden City: 26.16
2 Abbie Owens, Southside: 27.16 1
3 Karleigh Sheffield, Gadsden City: 27.42
4 Madison Tinker, Gadsden City: 27.70
5 Zoie Menk, Southside: 27.84
6 Mariah Ragland, Gadsden City: 28.06
8 LaShaya Satcher, Gadsden City 29.22
Boys 200-meter dash
1 Caleb Davis, Gadsden City: 23.45 2
2 Broady Johnson, Southside: 24.07
6 Cameron Rolley, Gadsden City: 24.65 1
9 Zion Gibson, Gadsden City: 24.82 2
10 Kerrel Yow, Gadsden City: 24.92 2
Girls 3200-meter run
1 Sarah Ponder, Glencoe: 13:04.58
2 Alexis Valentine, Southside: 13:20.27
Boys 3200-meter run
1 Patel, Dhruv Gadsden City 10:07.37
2 Holcombe, Luke Southside: 10:14.96
Girls long jump
2 Lexi Thompson, Southside: 16-00.00
3 LaShaya Satcher, Gadsden City: 15-00.00
5 Lauren Henderson, Southside: 14-09.00
5 Ellie Ginn, Glencoe: 14-09.00
5 Aaliyah Richard, Gadsden City: 14-09.00
8 Iyiana Huff, Gadsden City: 14-06.00
Boys long jump
7 Duncan Van Ling, Southside: 17-04.00
8 Conner Cothran, Glencoe: 17-03.00
9 Kenan Baker, Southside: 17-00.00
9 Braydon Mayes, Gadsden City: 17-00.00
9 Conner Strawn, Glencoe: 17-00.00
Girls shot put
4 Kailah East, Coosa Christian: 22-04.00
Boys shot put
1 Carl Henry, Westbrook: 49-00.00
2 Samuel Horton, Gadsden City 42-05.00
4 Will Shirley, Southside: 41-00.00
6 Collins Davis, Southside: 39-01.00
8 Jacob Strunk, Southside: 36-06.00
Girls discus
1 Gracie Countryman, Westbrook: 90-08
Boys discus
2 Collins Davis, Southside: 104-09.50
3 Samuel Horton, Gadsden City: 100-05.50
4 Aaron Richard, Gadsden City: 98-10
6 Cole Chastain, Southside: 83-10.50
7 Will Shirley, Southside: 82-00
Girls high jump
2 Allie Jo Amos, Glencoe: 4-06.00
3 Aaliyah Richard, Gadsden City: 4-04.00
Boys high jump
1 Duncan Van Ling, Southside: 5-08.00
4 D.J. Mackey, Coosa Christian: 5-00.00
Boys triple jump
1 Sanjay Wright, Southside: 43-04.00
3 Caleb Gallagher, Southside: 35-02.00
Boys javelin
1 Will Shirley, Southside: 138-09
3 Everett Grizzard, Southside: 99-07
7 Joshua Peoples, Southside: 88-09
10 Barron Byers, Gadsden City: 71-06

Latest News

Mayor shares vision at YMCA Luncheon
Koch Foods manager recognized by state
CommUnity Thanksgiving set to feed thousands on Nov. 24
Carnell 'Cadillac' Williams coaches Westbrook alum
City of Gadsden officials sworn in

Latest Sports News

In & around SEC football: Week 13 Previews and Predictions
Westbrook standout signs with UAH
Coosa Christian waylays Lynn in state quarterfinals
In & around SEC football: Week 12 Previews and Predictions
Drew Noles stepping down at Westbrook Christian