Area athletes earn medals at state track and field meets

FacebookGoogle+TwitterLinkedIn

Photo: Gaston High’s Kodie Bogle (pictured at center) is recognized on the medal podium after winning the boys javelin event at the Class 2A state track and field meet on Saturday, May 4 in Cullman. (Courtesy of Alex Chaney)

By Chris McCarthy, Publisher/Editor

A number of local athletes made the medal podium and one broke his own state record at the AHSAA state track and field meets this past weekend. The Class 1A, 2A and 3A meets were held in Cullman and the Class 4A, 5A, 6A and 7A meets took place in Gulf Shores.
Coosa Christian’s L.J. Mostella took home a pair of first-place gold medals in the 100 and 200-meter dashes. He helped the Conquerors finish sixth out of 31 teams.
Gaston’s Kodie Bogle set a new state record in the javelin with his gold medal-winning throw of 184-00, an effort that was 10 feet longer than his first place throw at the 2023 state meet.
Also winning a state championship was Gadsden City’s Nyla Franklin, who won the Class 6A high jump title with a leap of 5-06.00.
Winning the second-place silver was Hokes Bluff’s Conner Wellingham in the Class 3A boys javelin and the Coosa Christian girls 4×400-meter dash team of Natalie Delp, Maryanne Wright, Ellene East and Alexis Ferguson.
Capturing the third-place bronze was Southside’s Evan Christopher in the Class 5A boys 3200-meter run; Westbrook Christian’s Brodey Wood in the Class 3A boys javelin; the Coosa Christian boys 4×100-meter relay team of Grayson Malone, Drake Dupree, Hayden Pearce and Joseph East; the West End girls 4×800-meter relay team of Jada Wright, Kennedi Nix, Karlee Tarpley and Kaylee Tarpley.
Listed are the local top 10 finishers along with time and distance at the respective state meets.
Class 1A
Boys 100-meter dash
1 L.J. Mostella, Coosa Christian: 11.24
Boys 200-meter dash
1 L.J. Mostella, Coosa Christian: 22.94
Girls 4×400-meter dash
2 Coosa Christian, Natalie Delp, Maryanne Wright, Ellene East, Alexis Ferguson: 4:48.51
Boys 4×100-meter relay
3 Coosa Christian, Grayson Malone, Drake Dupree, Hayden Pearce, Joseph East: 44.37
Boys 4×400-meter dash
4 Coosa Christian, Grayson Malone, Drake Dupree, Hayden Pearce, Joseph East: 3:40.19
Boys 400-meter hurdles
5 Joseph East, Coosa Christian: 44.27
Boys 200-meter dash
7 D.J. Mackey, Coosa Christian: 11.66
Boys 100-meter dash
8 D.J. Mackey, Coosa Christian: 11.62
Girls 800-meter run
8 Ellene East, Coosa Christian: 2:47.59
Boys 400-meter hurdles.
8 Kylen Johnson, Coosa Christian: 44.86
Girls 400-meter dash
9 Alexis Ferguson, Coosa Christian: 1:06.59
Boys 400-meter dash
9 D.J. Mackey, Coosa Christian: 54.19
Class 2A
Boys javelin
1 Kodie Bogle, Gaston: 184-01
Girls 4×800-meter relay
3 West End, Jada Wright, Kennedi Nix, Karlee Tarpley, Kaylee Tarpley: 10:57.88
Boys triple jump
5 Kodie Bogle, Gaston: 41-07
Girls 3200-meter run
6 Kaylee Tarpley, West End: 13:19.32
Girls discus
7 Shelby Waters, Gaston: 90-00
Girls 1600-meter run
7 Karlee Tarpley, West End: 5:57.56
Girls 3200-meter run
7 Kaylee Tarpley, West End: 13:13.33
Girls 1600-meter run
8 Kaylee Tarpley, West End: 6:04.67
Boys 100-meter dash
9 Triston Chaney, West End: 11.43
Class 3A
Boys javelin
2 Conner Wellingham, Hokes Bluff: 168-03
3 Brodey Wood, Westbrook: 165-07
Boys discus
4 Conner Wellingham, Hokes Bluff: 130-03
Boys long jump:
5 Keaton Bean, Westbrook Christian: 19-09.25
Girls 800-meter run
6 Emma Godfrey, Hokes Bluff: 2:33.36
Boys discus
7 Parker Lemons, Hokes Bluff: 123-10.50
Girls 4×100-meter relay
7 Hokes Bluff, Jenna Bradley, Addison Simmons, Mary Davenport, Natalie Mooneyham: 54.03
Boys javelin
8 Cooper Lancaster, Westbrook: 143-11
Girls 200-meter dash
8 Mary Davenport, Hokes Bluff: 27.36
Girls 4×800-meter relay
9 Glencoe, Chloe Douglas, Palin Cook, Heather Lancaster, Sarah Ponder: 11:43.21
Boys discus
9 Harrison Cummings, Hokes Bluff: 118-01
Girls discus
9 Libby Hufstetler, Glencoe: 79-05
Girls 4×400-meter relay
9 Glencoe, Chloe Douglas, Palin Cook, Ella Hipps, Sarah Ponder: 11:43.21
Class 4A
Boys 800-meter run
5 Ryan Matthews, Ashville, 1:59.12
Girls 4×800-meter run
5 Ashville, Taylor Knight, Riley Matthews, Allie Cone, Alana Whiteman: 10:25.89
Boys high jump
6 Parker Smith, Ashville, 6-02.00
Boys 4×400-meter relay
6 Ashville, Kanyon White, Nate Huckbay, Coby Caswell, Maddox Vann: 3:32.18
Girls 1600-meter run
7 Taylor Knight, Ashville: 5:35.96
Boys 400-meter dash
7 Kanyon White, Ashville, 51.73
Boys 4×800-meter relay
7 Ashville, Ryan Matthews, Coby Caswell, Maddox Vann, Kanyon White: 8:44.27
Girls pole vault
8 Anzlee Farmer, Ashville: 8-00
Girls discus
8 Maddie Sanders, Ashville: 94-07
Boys 3200-meter run
9 Ryan Matthews, Ashville: 10:30.91
Class 5A
Boys 3200-meter run
3 Evan Christopher, Southside: 9:48.45
Boys javelin
4 Adriano Alberghina, Southside: 159-02
Boys 1600-meter run
6 Evan Christopher, Southside: 4:31.08
Girls 4×100-meter relay
6 Southside, Zoie Menk, Anna Cashman, Kinsey Carter, Elizabeth Moore: 50.75
Boys shot put
9 Gage Garner Sardis: 46-07.05
Boys javelin
9 Jose Ponce, Sardis: 153-06
Girls 4×800-meter relay
9 Southside, Taylor Dortch, Marlee Tucker, Payton Ridley, Adalyn Phillips: 10:48.72
Boys discus
10 Seth Cooper, Sardis: 124-11
Class 6A
Girls high jump
1 Nyla Franklin, Gadsden City, 5-06.00
Boys 100-meter dash 6A
4 Zyan Gibson, Gadsden City, 10.79
Girls 4×100-meter relay
5 Gadsden City, Karleigh Sheffield, Je’Vohnna Sears, Kyla Price, Mariah Ragland: 49.16
Girls 400-meter dash
6 Kyla Price, Gadsden City: 59.91

Latest News

WEEKEND PLANS: Pedal boat operation now open in Gadsden
Annual Memorial Day event planned for Monday
City of Gadsden launches new text-based 911 feature to assist callers, first responders
City of Gadsden honors nation's fallen with memorial flag displays
Outstanding students honored at Honors Day in Gadsden

Latest Sports News

Locals make all-state soccer teams
All-Etowah County Schools softball released
All-Etowah County Schools baseball announced
Local players named to all-area baseball team
Local athletes, coaches named to compete in North/South games