Ashville runner shines at Gadsden City meet

FacebookGoogle+TwitterLinkedIn

Photo courtesy of Becky Staples Photography 

By Chris McCarthy, Publisher/Editor

Ashville’s Taylor Knight won three individual events and earned a fourth as a relay team member at the Gadsden City Track and Field Meet No. 4 on March 23 at GCHS.
Knight took home the gold in all three distance events – the 1600-meter run at 5:41.46, the 3200-meter run at 12:23.82 and the 800-meter run at 2:31.84. Along with Molly Northam, Alana Whiteman, and Allie Cone, she was a member of the Lady Bulldogs’ first place 4×800-meter relay team with a time of 10:50.60 10.
Hokes Bluff’s Bryer Morrison took home the gold in two of the boys’ three distance events – the 1600-meter run at 4:56.91 and the 3200-meter run at 10:57.58. He also placed third in the 800-meter run at 2:15.63.
Gadsden City’s Karleigh Sheffield captured a pair of gold medals, one in the 100-meter dash at 12.61 and another in the 200-meter dash at 25.77.
Also for the Lady Titans, Kyla Price placed first in the 400-meter dash at 1:01.48 and teamed with Ilyiana Huff, Mariah Ragland and Skylar Stevens to win the 4×400-meter relay at 4:16.39. Price also finished runner-up in the 200-meter dash at 26.31.
Also placing first in individual boys competition was Ashville’s Greyson Simpson in the triple jump at 40-00.00 and West End’s Kane Lawson in the javelin at 158-02.
The Gadsden City boys won both sprint relay events. Zyan Gibson, Kerrel Yow, Cameron Rolley, and Kamauri Moore captured the 4×100 at 43.20 and Caleb Davis, Braydon Mayes, Tylan Sims and Cameron Rolley took the 4×400 at 3:47.94.
Also girls’ second-place performances, Ashville’s Emma Drinkard won the silver in the 100-meter dash at 12.82 and was a member of the Lady Bulldogs’ runnerup 4×400-meter relay team 4:24.44 with Allie Cone, Molly Northam and Alana Whiteman.
West End’s Payten Battles placed second in the 3200-meter run at 13:02.37, while Ashville’s Lydia Northam was runnerup in the high jump at 4-08.00.
Also earning the silver was the Gadsden City 4×100-meter relay ‘B’ team of Nyla Franklin, Jelaya English, Jaliyah Jones and Janiyah Yow at 53.51.
Boys second-place efforts included Gaston’s Kodie Bogle in the high jump at 5-08.00 and the javelin at 157-05, Hokes Bluff’s Alexander Moland in the 400-meter dash at 53.07, Ashville’s Kanyon White in the 300-meter hurdles at 46.26, Gadsden City’s Zyan Gibson in the 100-meter dash at 11.26, Gadsden City’s Isaiah Collins in the long jump at 21-07.00 and the Ashville 4×400-meter relay team of Coby Caswell, Maddox Vann, Kanyon White and Nate Huckbay at 3:54.41.
Taking the third-place bronze in girls’ action was Ashville’s Emna Drinkard in the 200-meter dash at 26.37, Glencoe’s Ella Hines in the long jump at 14-00.00, Gaston’s Shelby Waters in the discus at 80-01 and Gadsden City’s Nyla Franklin in the high jump at 4-08.00.
Boys third-place showings were Gadsden City’s Clyde Curry in the 200-meter dash at 22.47, Gadsden City’s Cameron Rolley in the 400-meter dash at 53.56, West End’s Triston Chaney in the long jump at 19-08.00, Ashville’s Parker Smith in the high jump at 5-08.00, Gadsden City’s Christopher Butler in the triple jump at 39-05.00 and Ashville’s Greyson Simpson in the javelin at 141-04.

Latest News

Rotary Club welcomes Commissioner Pate to recent club meeting in Gadsden
City of Gadsden and Gadsden State continue partnership
Free events planned for Poetry Month
Pinwheel Ceremony brings awareness to child abuse advocacy
Downtown Walking tours now underway

Latest Sports News

Panthers clinch playoff berth with OT win over Springville
Lady Titans win area soccer title
Hokes Bluff to host area softball tournament
Panthers tops in 5A, Titans No. 2 in 6A in latest AHSAA coaches soccer rankings
Southside shows out at Oneonta meet