Etowah, Glencoe ranked in ASWA preseason football poll

FacebookGoogle+TwitterLinkedIn

Listed below is the complete Alabama Sports Writers Association preseason high school football poll for the 2014 season, with first-place votes and last year’s records in parenthesis.

Class 7A

1. Hoover (32) (15-0) 384

2. Bob Jones (11-2) 233

3. McGill-Toolen (12-2) 224

4. Spain Park (8-3) 218

5. Auburn (13-2) 190

6. Central-Phenix City (6-4) 158

7. Foley (6-6) 137

8. Vestavia Hills (11-3) 133

9. Fairhope (9-3) 75

10. Prattville (7-3) 45

Others receiving votes: Smiths Station (10-3) 13, Murphy (6-5) 5, Gadsden City (5-6) 4, Baker (6-4) 3, Mountain Brook (7-4) 1, Tuscaloosa Co (7-4) 1.

Class 6A

1. Spanish Fort (29) (15-0) 370

2. Clay-Chalkville (1) (10-2) 279

3. Shades Valley (1) (10-2) 216

4. Carver-Montgomery (1) (10-3) 198

5. Opelika (7-4) 190

6. Florence (9-4) 150

7. Daphne (8-3) 147

8. Blount (9-2) 97

9. Muscle Shoals (13-2) 60

10. Bessemer City (10-2) 49

Others receiving votes: Decatur (5-6) 33, Saraland (12-2) 14, Southside (13-1) 7, Hartselle (8-3) 6, Scottsboro (7-4) 3, Briarwood Chr. (9-3) 2, Athens (9-4) 1, Oxford (9-3) 1, Stanhope Elmore (4-6) 1.

Class 5A

1. St. Paul’s (24) (10-3) 347

2. Pleasant Grove (3) (10-2) 249

3. Vigor (3) (2-8*) 228

4t. Central-Clay Co. (10-3) 223

4t. Jackson (1) (12-1) 223

6. Charles Henderson (1) (14-1) 160

7. J.O. Johnson (11-2) 139

8. Etowah (7-4) 67

9. Alexandria (3-7) 59

10. Guntersville (10-2) 24

*-includes five forfeits

Others receiving votes: Dora (5-6) 20; Demopolis (7-4) 17; Madison Co. (8-3) 16; Calera (10-2) 15; Mortimer Jordan (4-7) 11, Sylacauga (8-4) 9, Greenville (2-8) 6, Eufaula (6-5) 3, Russellville (4-6) 3, Moody (6-5) 2, Lincoln (4-7) 1, Parker (8-4) 1, West Point (4-6) 1.

Class 4A

1. Leeds (16) (12-3) 332

2. UMS-Wright (12)(11-3) 321

3. Dadeville (11-2) 198

4. Straughn (10-3) 175

5. Oneonta (4) (14-1) 167

6. Saks (13-1) 165

7. Thomasville (5-6) 139

8. Deshler (8-4) 98

9. Andalusia (8-3) 50

10. Trinity (8-3) 47

Others receiving votes: Bibb Co. (10-2) 38, Fayette Co. (10-2) 38, Munford (12-2) 32, Hamilton (9-3) 6, North Jackson (2-8) 6, St. James (4-6) 6, Haleyville (10-2) 4, Childersburg (9-3) 2.

Class 3A

1. Madison Academy (30) (15-0) 378

2. Piedmont (11-2) 271

3. T.R. Miller (2) (12-1) 267

4. Dale Co. (11-1) 192

5. Walter Wellborn (8-4) 141

6. Pike Co. (7-5) 132

7. Colbert Co. (11-2) 129

8. Glencoe (8-4) 120

9. Midfield (7-5) 59

10. Lauderdale Co. (9-3) 48

Others receiving votes: Geraldine (8-3) 15, Daleville (5-5) 14, Plainview (7-4) 12, Fultondale (10-2) 9, Gordo (7-4) 8, Oakman (10-2) 7, Montgomery Academy (11-2) 6, Lamar Co. (10-2) 5, Aliceville (7-4) 3, Hillcrest-Evergreen (7-4) 3, Bayside Academy (8-5) 2, Excel (5-5) 2, New Hope (8-3) 1.

Class 2A

1. Tanner (28) (13-1) 369

2. Fyffe (3) (12-2) 266

3. Lanett (1) (11-1) 251

4. Washington Co. (13-2) 238

5. Sweet Water (10-4) 161

6. G.W. Long (10-2) 160

7. Addison (9-2) 88

8. Cottonwood (6-5) 86

9. Pickens Co. (15-0) 64

10. Falkville (9-2) 54

Others receiving votes: Geneva Co. (9-3) 36, Luverne (11-2) 24, Red Bay (8-3) 13, Reeltown (7-4) 9, Gaston (7-4) 5.

Class 1A

1. Brantley (19) (11-3) 336

2. Maplesville (12) (14-1) 272

3. Linden (1) (9-4) 252

4. Hubbertville (11-3) 191

5. R.A. Hubbard (8-4) 136

6. Loachapoka (10-3) 131

7. Cedar Bluff (4-5) 115

8. Valley Head (9-2) 90

9. Ragland (10-2) 72

10. A.L. Johnson (7-3) 69

Others receiving votes: Marion Co. (6-4) 32, Berry (7-6) 28, J.U. Blacksher (1-9) 18, McKenzie (9-3) 16, Autaugaville (8-4) 15, Donoho (7-3) 11, Lynn (3-7) 8, Shades Mtn. Chr. (2-7) 7, Billingsley (8-3) 6, Brilliant (7-5) 6, Kinston (5-6) 5, Hackleburg (7-4) 2, Millry (3-7) 2, Gaylesville (6-5) 1, McIntosh (2-8) 1, Spring Garden (3-7) 1, Talladega Co. Cent. (5-6) 1.

The Alabama Sports Writers Association prep committee members are: Paul Beaudry (Chairman), Alabama Media Group; Ed Bailey, Alexander City Outlook; Andrew Garner, Andalusia Star-News; Jonathan Deal, Athens News Courier; Brandon Miller, Anniston Star; Jeff Sentell, Birmingham News; Adam Robinson, Brewton Standard; Rob Rice, Blount Countian; Shannon Fagan, Cherokee Herald; Ross Wood, Clarke Co. Democrat; Rob Ketcham, Cullman Times; Johnathan Bentley, Daily Mountain Eagle; Justin Graves, Decatur Daily; David Mundee, Dothan Eagle; Lee Peacock, Evergreen Courant; Newton Peters, Florala News; Gregg Dewalt, Florence TimesDaily; Jeremy Smith, Freelance (Demopolis); Chris McCarthy, Messenger (Gadsden); J.J. Hicks, Gadsden Times; Brent Maze, Hartselle Enquirer; Daniel Boyette, Huntsville Times; Ben Thomas, Mobile Press-Register; Stacy Long, Montgomery Advertiser; Robert Carter, North Jefferson News; Tom Green, Opelika-Auburn News; Shannon Allen, Sand Mountain Reporter; Jason Bowen, Scottsboro Daily Sentinel; Daniel Evans, Selma Times-Journal; Lavonte Young, Talladega Daily Home; Griffin Pritchard, Tallassee Tribune; Andrew Carroll, Tuscaloosa News; Cory Diaz, Wetumpka Herald.

Latest News

Treasured Kids Childcare moves to Attalla
Glencoe receives $500k for major road improvements
Gadsden, county partner to secure federal grant for lighting upgrades
Cardinals ‘adopt’ child battling brain tumor
Heart Gallery brings exhibit to Gadsden Mall

Latest Sports News

Westbrook wins second straight state golf title
Hokes Bluff finishes fourth at state golf
Lady Eagles go 1-2 at softball regionals
Westbrook falls just short of state baseball championship
Glencoe finishes a win shy of state softball tournament