Local teams compete at sectional meets

FacebookGoogle+TwitterLinkedIn

Messenger file photo by Chris McCarthy

By Chris McCarthy, Publisher/Editor

The Coosa Christian boys finished fourth out of 12 teams at the Class 1A Section 4 track and field meet on April 23-24 at Fort Payne
Senior Evan Delp earned a pair of gold medals, one in the boys 100-meter dash with a time of 11.40 and another in the 200-meter dash at 23.55.
Placing third were Gabe Southern in the boys shot put (33-03.50), Kailah East in the girls 1600-meter run (6:48.99) and the boys 4×100-meter relay team of Evan Delp, Drake Albury, Elijah Cole and Peter Mathiesen (49.91).
Cole came in fourth in both the boys shot put (32-09.75) and the discus (87-09). Finishing in fifth place were East in the girls 800-meter run (2:50.73), Albury in the boys 200-meter dash (26.31) and Southern in the boys discus (75-07.50).
All of the above athletes qualified for the AHSAA state meet this Friday and Saturday (Apr. 30-May 1) in Cullman.

Five Glencoe High athletes qualified for the Class 3A state track and field meet at the Section 3 Meet at Fort Payne on April 23-24.
Katie Giles and Hayden Smith both earned three medals for the Yellow Jackets. Giles won the gold in the girls 800-meter run (2:33.59) and silvers in the girls 1600-meter run (5:42.72) and girls 3200-meter run (12:10.21). Smith finished first in the boys long jump (20-03.75), second in the boys 100-meter dash (11.61) and third in the boys high jump (5-04.00).
Also medaling for Glencoe was T.J. Peeples, who came in second in the boys shot put (45-04.25). Kaylee Knight finished fifth in both the girls discus (75-04) and javelin (89-02).

Several Gaston High athletes qualified for the Class 2A state track and field meet at the 2A Section 4 4 Meet on April 23-24 at Guntersville.
Wining the second-place silver were Kodie Bogle (pictured above) in the boys javelin (150-06) and Kendall Blackwell in the boys 400-meter dash (52.51).
Lily Lewis qualified in three events – the 100-meter dash (14:30), the 400-meter dash (1:07.73) and the long jump (14-05.50).
Blackwell came in fifth in the 200-meter dash (23.91), while Brock Bagley finished sixth in the
1600-meter run (5:12.07).

The Etowah High track and field team qualified five athletes in seven events for the state meet at the Class 4A Section 4 Meet at James Clemens.
NyNy Davis won both the 100-meter dash (11.09) and 200-meter dash (21.38). Toby Camp placed second in the discus (132-11.75), third in the javelin (142-10) and fourth in the shot put (42-6.5). Camp was the first thrower in school history to qualify for the state meet in all three throwing events. Also qualifying for the state meet were Josh Graham in the 300-meter hurdles (44.45), Bear Stevens in the discus (108-8) and Trenton Bothwell in the triple jump (37-1.25).

The Southside High boys finished sixth out of 14 teams at the Class 6A Section 4 Meet on April 23-24 at Fort Payne.
Winning the first-place gold was the Panthers’ 4×100-meter relay team of Christopher Butler, Nathan Whitt, Cody Roberts and Grayson Russell with a time of 44.08 seconds.
Four SHS athletes earned the third-place bronze – Grayson Russell in the 100-meter dash (11.32), Nathan Whitt in the 200-meter dash (22.87), Connor Rowland in the shot put (45-11.00) and Zoie Menk in the girls 400-meter dash (1:01.53).
Taking fourth place was Russell in the 200-meter dash (22.91) and Hayden Robertson in the discus (122-02.50), while Sam Kilgo came in fifth in the long jump (19-10.25).

The Gadsden City High girls 4×100-meter relay team was the school’s lone medalist at the Class 7A Section 3 track and field meet on April 23-24 at Hewitt-Trussville. The Lady Titans’ team of Kyla Price, Trinity Price, Amelia Ryan and Emani Morgan earned the third-place bronze with a time of 50.40. Morgan also qualified for the state meet in the 200-meter dash (fourth, 26.05) and the 100-meter dash (12.84).
The GCHS boys 4×400-meter relay team of Demarcus Macon, Corion Holloman, Da’Quandalon
Daniel and Cameron Rolley came in sixth with time of 3:34.44, while the Titans’ 4×800-meter relay team of Holloman, Macon, Rolley and Tanner Rice placed seventh (8:45.30).

Latest News

Gadsden Sports Park open for area athletes
Glencoe Elementary School receives SRO
Dr. Janekia Mitchell returns to Gadsden State
Gadsden City Council honors Miss Alabama 1947
Local coaches, trainers gather for NEO health conference

Latest Sports News

Blue Devils ranked in ASWA preseason football poll
Locals participate in North/South All-Star Week
Scott Martin brings much to the table for Glencoe football
New Sardis football coach expects early success
Cardinal cagers flying to next level